+0 850 532 15 22[email protected]

Kocaeli Uçak Bileti Fiyatları Sorgula

  • uçak bileti

Kocaeli Hakkında

Türkiye’nin sanayi merkezi olarak da kabul edilen Kocaeli, organize sanayi bölgeleri ve tersaneleri ile dikkat çekmektedir. Önde gelen firmaların bulunduğu Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. İstanbul’a akın olmasından dolayı ve sanayinin de hızla gelişmesinden dolayı genelde iş amaçlı ziyaret edilmektedir. Ayrıca Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren demiryolu da Kocaeli’nden geçmektedir. Buda tarihte Roma, Selçuklu ve Osmanlı için önemli bir şehir olmasını sağlamıştır. Kocaeli’nin doğal güzellikleri nedeniyle de ilçelerinde kültür turizmi ve doğa sporlarına meraklıların ilgisini çeken ve her yıl milyonlarca insanın geçiş noktası olan bir şehirdir.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Yapımı ve hizmete giriş aşaması yaşanan aksiliklerden dolayı en uzun süren havalimanlarından biri olan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı resmen 2011 yılında hizmete açılmıştır. İç hatlar ve dış hatlarda hizmet veren sivil statüde ki havalimanı Kocaeli şehir merkezinden 15 km, Adapazarı’ndan ise yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Cengiz Topel Havalimanı’ndan şehir merkezine, otobüs, taksi, araç kiralama ve transfer hizmetlerinden faydalanarak ulaşabilirsiniz.

Taksi

Cengiz Topel Kocaeli Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi kullanarak seyahat etmek isterseniz, havalimanı yolcu çıkış noktalarında bekleyen taksilerden faydalanabilirsiniz. Eğer taksi yoksa havalimanında hizmet veren Cengiz Topel Havalimanı Taksi Hizmetleri Taşıma Kooperatifine,  0 (533) 695 52 00 numarasından ulaşarak da taksi çağırabilirsiniz.

Otobüs

Cengiz Topel Havalimanı’ndan şehir merkezine ve Adapazarı’na belediye otobüsleriyle ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanı’ndan şehir merkezine ve şehir merkezinden de havalimanına karşılıklı olarak hizmet veren otobüslere D-100(E-5) karayolu üzerinden geçen Eşme ve Uzuntarla Halk Otobüsleriyle ulaşım sağlanabilmektedir. Adapazarı’na ise 54- K numaralı otobüs ulaşım hizmeti verilmektedir.

Havataş

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan şehir merkezine Havataş servisleri bulunmamaktadır.

Metro

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan şehir merkezine metro ile ulaşım sağlanamamaktadır.

Araç Kiralama

Cengiz Topel Havalimanı içerisinde araç kiralama ofisi bulunmamaktadır. Dilerseniz modabilet.com yetkilileriyle +0 850 532 15 22 numaralı telefon, [email protected] veya web sitesinde yer alan iletişim formu aracılığıyla iletişime geçerek araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer

Cengiz Topel Havalimanı’ndan şehir merkezine transfer hizmetinden faydalanarak ulaşım sağlayabilmek için modabilet.com web sitesi yetkilileriyle iletişime geçerek gerekli ayarlamaların yapılmasına yönelik talepte bulunmanız gerekmektedir. Transfer hizmeti havalimanından inişinizde karşılanarak, istediğiniz noktaya kadar rahat bir şekilde seyahat etmenizi sağlayan özel biir hizmettir. Transfer hizmeti talepleriniz için modabilet.com yetkililerine [email protected] ‘ a e-mail gönderebilir, web sitesinde iletişim sekmesinde yer alan iletişim formunu doldurabilir veya +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Hava Durumu

Kocaeli’nde iki farklı iklim tipi görülmektedir. Kıyı kesimlerinde ılıman bir iklim görülürken, iç kesimlere doğru özellikle dağlık bölgelerde karasal iklim görülmektedir. Yaz mevsimi sıcak ve kurakken, kış mevsiminde ise yağmurlu ve karlı geçmektedir. Kocaeli’nde görülen en yüksek sıcaklık 44,1 ⁰C ve en düşük sıcaklık ise -9,7 ⁰C olarak ölçülmüştür.

Gezilecek yerler

Kocaeli’nde gezilecek yerler arasında yaylalar, müzeler, konaklar ve hamamlar gibi tarihi yerler bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve yeşilliğiyle de dikkat çeken Kocaeli’nde Maşukiye Kirazlı Yaylası ve Kaya Üstü Yaylası en ççok ziyaret edilen yerler arasındadır. Müze olarak tersanelerin de bulunduğu Kocaeli’nde Gemi Müzesi,  Kocaeli Arkeoloji Müzesi ve Osman Hamdi Bey müzesini ziyaret edebilirsiniz. Kocaeli tarihi yapılarından gezilecek yerler arasında Saatçi Efendi Konağı, Orhan Camii, Çoban Paşa Külliyesi ve Kilezdere Köprüsü ile Eskihisar Kalesi yer almaktadır.

Kocaeli’nde yer alan Kartepe’de kış sporlarına düşkün olan ve kayak yapmak isteyen kişilerin gidebileceği masalsı güzellikte ki yerlerden birisidir.

Alışveriş

Kocaeli’nde alışveriş yaparken karşınıza bu şehirle özdeşleşmiş pişmaniyeler ilk olarak karşınıza çıkacaklardır. Ayrıca el oyması minik gemiler, bu bölgeye özgü tarihi yapıların resmedildiği magnetler de alabilecekleriniz arasındadır. Kocaeli’nde alışveriş yapabileceğiniz butik dükkânların yanı sıra büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Dolpin Alışveriş Merkezi, Outlet Center İzmir, NCity, Özdilek ve Baumax bunlardan bazılarıdır. Alışveriş merkezilerinde kıyafetten, yemeğe ve hediyelik eşyalara kadar birçok mağazayı bir arada bulabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir?

Kocaeli’nde kahvaltı için Maşukiye’ de ve Sapanca’da yer alan tesisleri tercih edebilirsiniz. doğa içinde yaz, kış fark etmeden hizmet veren bu tesislerde güne temiz hava ve mükemmel bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Ayrıca yine bu bölgede yer alan alabalık tesislerinden getirilen taze balıkları da yemenizi tavsiye ederiz. Şehrin yöresel tatlarını da tadabileceğiniz Üçler Restoran ve Şehir Restoran’ ta gidebilirsiniz. Kocaeli’nde yemeden ayrılmamanız gereken pişmaniyeleri ise ilk olarak pişmaniyeyi yapan Hayri Usta’dan tadabilirsiniz.

Gece Hayatı / Eğlence

Kocaeli’nde her kesime hitap eden farklı mekânları ile gecenin geç saatlerinde dahi oldukça keyifli zaman geçirebileceğiniz barlar, meyhaneleri bulunmaktadır. Şehirde en çok tercih edilen Adress Bar, Yüce Bar, Clup Park Door, Şah Bar ve Antik Pub’dır. Üniversite öğrencilerinin düzenlediği etkinliklerle de gecenin geç saatlerine kadar canlı müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Buna ek olarak alışveriş merkezlerinde yer alan bowling salonları ve şehir içinde bulunan oyun salonlarında da Kocaeli’nde eğlenceli zaman geçirmeniz mümkün.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Kocaeli ziyaretleriniz eğer kış mevsimine denk geliyorsa Maşukiye ve Sapanca gölünün karlar altında ki manzarasına ayran kalabilirsiniz. Fakat bu bölgelerin de bu oranla soğuk olacağını da unutmamanızı ve kıyafetlerinizi ona göre tercih etmenizi öneririz.

Kocaeli şehir içinde otobüs, dolmuş ve taksiler kullanılmaktadır. E-bilet kullanabileceğiniz gibi ayrıca nakit olarak da ücretinizi ödeyerek seyahat edebilirsiniz. Şehir içinde hizmet veren raylı sistemin 2017 sonlarında tam olarak bitmesi ve hizmet vermesi beklenmektedir.

Kocaeli’ne karayolu dışında İstanbul- Kocaeli arası hizmet veren trenlerle de ulaşım oldukça kolaydır.

Kamp yapmayı sevenlerde Kocaeli yaylaları olan Maşukiye Kirazlı, Kaya Üstü, Kuzu ve Menekşe gibi yaylarında kamp yapabilme imkânları bulunmaktadır. Önceden bilgi almak için Kocaeli şehrinin resmi web sitesine girerek bilgi alabilirler.

Sanayi’den kaynaklı şehrin havasının ve denizinin belirli bölgelerde oldukça kirli olduğunu bu nedenle de astım ve buna benzer nefes darlığı çeken kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir.

Konaklama

Kocaeli’nde konaklayabileceğiniz birçok otel, pansiyon veya butik otel bulunmaktadır.  Özellikle kış mevsimlerinde doluluk oranı %100’ü bulan Kartepe de kalabileceğiniz ve şehir içinde de konaklayabileceğiniz yerlerden bazıları, Green Park Resort Kartepe, Pasha Palace, Emex Otel, asya Otel, Yeşi Otel, ormanlık için hizmet veren Seka Park Otel, İzmit Butik Otel en çok tercih edilenlerdir. Biraz daha uygun fiyatlarla uygulama otellerinden Selçuk Uygulama Oteli, Kocael iÜniversitesi Derbent Uygulama Otel’de konaklayabilirsiniz. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

 

>