+0 850 532 15 22[email protected]

Trabzon Uçak Bileti Sorgula

  • uçak bileti

Trabzon Hakkında

Trabzon Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Güneyinde uzanan dağlar, vadilerle yarılmış sırtlar halinde Karadeniz kıyısına kadar ulaşmaktadır. Önemli liman şehirlerinden olması sebebiyle tarihi boyunca birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Hem tarihi hem doğal güzellikler açısında zengin olan bölge, zamanında şehirde yaşamış şehzadeler sayesinde ‘şehzadeler şehri’ olarak anılmaktadır.

Trabzon Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Trabzon Havalimanı, şehir merkezine 6 km uzaklıkta ve sahil kenarında ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Yerleşkesi ’ne çok yakın bir konumda yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için otobüs, dolmuş, taksi, Havataş, araç kiralama ve transfer servislerinden yararlanabilirsiniz.

Taksi

Havalimanından şehir merkezinde kullanılan taksiler, terminalinin yolcu çıkışlarının önünden hizmet vermektedir. Trabzon Havalimanı taksi ücret tarifeleri ile ilgili bilgilerini ücret panolarından görmeniz mümkündür.

Otobüs

Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine, yolcu terminali önünde bulunan duraktan Belediye Otobüsleri ile gidebilirsiniz. Belediye otobüslerine ek olarak Özel Halk Otobüsleri ve dolmuşlar da şehir merkezine ulaşımda kullanılmaktadır.

Havataş

Trabzon Havalimanı'na inen tüm uçuşlar için servis düzenlenmektedir.Trabzon Havalimanı, Tanjant Yolu, Tanjant Erdoğdu Kavşağı, Yavuz Selim Bulvarı, Uzunkum veBeşirli güzergâhını izleyerek şehir merkezine ulaşmaktadır. Aynı zamanda Hopa, Ardeşen, Rize ve Giresun’a da bu servislerle ulaşabilirsiniz.

Metro

Şehirde, henüz metro projesi bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

Havalimanında yer alan araç kiralama ofislerinden ya da internet üzerinden istediğiniz aracı seçerek fiyatları öğrenebilir ve araç kiralama işleminizi gerçekleştirerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Transfer

Trabzon Havalimanı’ndan transfer hizmeti sadece talep eden modabilet.com kullanıcılarına verilmektedir. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızda veya istediğiniz noktaya gitmeniz için ekstra bir uğraş istemiyorsanız bilet alımınızdan sonra modabilet.com yetkilileri ile iletişime geçerek transfer hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Hava Durumu

Karadeniz'e özgü ılıman iklime sahip şehirde, yazları serin, kışları ılık ve her mevsim yağış vardır. Kıyıda yağmur olarak görülen yağış yüksek yerlerde kara dönüşmektedir.

Gezilecek yerler

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Karadeniz Bölgesi'nin en çok turist çeken şehirde, gezilecek yerler oldukça fazladır. Trabzon’un simgelerinden olan Sümela Manastırı,çay eşliğinde şehri tepeden görebileceğiniz Boztepe, Heybetli dağların arasında kalmış Uzungöl, Atatürk'ün bütün mal varlığını Türk Milleti’ne bıraktığı ev olarak bilinen Atatürk Köşkü, Yavuz Sultan Selim’in annesi için yaptırılmış Gülbahar Hatun Türbesi gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Ayasofya Müzesi, Ortahisar Camisi, Trabzon Kalesi, Vazelon Manastırı, Peristera Manastırı, Lapazan Yaylası, Haçka Obası Yaylası, Maçka’da bulunan Kuştul Manastırı, Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’un gölleri ve şifalı sularıyla ünlü ilçesi Çaykara, Akçaabat ve Sera gölü diğer gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Alışveriş

Trabzon’da alışveriş yapabileceğiniz birçok farklı alışveriş noktası bulunmaktadır. Her çeşit ürünü bulabileceğiniz, aynı zamanda bakırcı dükkânlarının da bulunduğu Trabzon Kemeraltı Çarşısı, Trabzonlu kadınların ürettikleri mamul ve tarım ürünlerini sattığı Trabzon Kadınlar Pazarı, şehir merkezinde yer alan şehrin en eski ticaret yapısı Trabzon Bedesteni ve Rus Pazarı hem gezebileceğiniz hem de keyifle alışveriş yapabileceğiniz yöresel çarşı ve pazarlar arasında yer almaktadır. Bunların haricinde şehirde Forum Trabzon AVM, Varlıbaş AVM, cevahir AVM gibi pek çok alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

Ne, Nerede Yenir ?

Trabzon denilince akla ilk gelen, mısır, lahana, hamsi, fasulye ve patatesten yapılan yöresel yemekler olmaktadır. Hamsinin neredeyse kırk çeşidinin yapıldığı şehirde, köftenin en lezzetli hali Cemil Usta Akçaabat Köftecisi, Trabzon’un meşhur bol tereyağlı pidelerini bulabileceğiniz Karpi Pide, hamsi tava ve balık çorbasıyla ünlü Balıklama Balık Lokantası, Semaverde çay keyfi için Boztepe, kuymak ve balık yemek isterseniz Sümer Restoran uğrayabileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır. En lezzetli etli pilav yapan Moloz, pilav üstü döner için Dönerci Muharrem, tereyağlı levrek başta olmak üzere tüm balık çeşitlerinin adresi Fevzi Hoca Trabzon’un diğer ünlü mekânları arasında yer almaktadır. Yöreye ait diğer ünlü lezzetler ise Laz Böreği, Tomara Kızartması, Etli Kara Lahana Sarması, Fasulye Kavurması, Hamsi Kuşu ve Hamsi Diblesi’dir.

Gece Hayatı Eğlence

Trabzon’da gece hayatı ve eğlence şehir merkezi ile sınırlıdır. Gençlerin çoğunlukla gittiği bar ve gece kulüplerinin yanı sıra şehirde fasıl yapan kaliteli meyhaneler de bulunmaktadır. Şehirde bulunan ünlü barlar arasında, canlı müzik yapan, Trabzonspor futbolcuları ve yöneticileri ile kentin ileri gelenlerinin uğrak mekânı Süleyman, Mey Bar, Cıngıl Cafe Bar, Retto Clup yer almaktadır. Şehirde fasıl eşliğinde hizmet veren meyhaneler arasında ise Çankaya Restoran, Kalamış Restoran, Balıkçı Dede Restoran ve Marina Akçaabat yer almaktadır. Şehirde içkili mekân ruhsatındaki kısıtlamalar nedeniyle Trabzonluları farklı bir eğlence anlayışı sarmış. Asıl eğlence gençlerin toplanıp sahil kenarındaki balıkçı barınaklarının sahiplerinden izin alarak verdikleri özel partilerle oluyor. Yörede yapılan bu eğlencelerin adı ise Dam.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Trabzon ziyaretiniz sırasında, Karadeniz iklimini göz önüne alarak yola çıkmanızda fayda var. Ziyaretiniz yaz aylarında olsa bile, yüksekliğe göre değişen hava koşulları size zor anlar yaşatabilir. Gezilecek yerler listeniz ise diğer dikkat edilmesi gereken önemli konulardan. Şehirde ziyaret edeceğiniz önemli yerler genelde şehir içinde toplanmış olsa da Sümela Manastırı gibi yapılar şehir merkezinden oldukça uzakta yer almaktadır. Bölgenin engebeli arazide olduğunu düşündüğümüzde ayakkabı seçiminiz de oldukça önemli. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, toplu taşıma araçlarının yetersizliği ile alakalı. Gitmek istediğiniz her yere toplu taşıma ile gitmeniz zor olacağı için kente ulaştığınız zaman araç kiralama alternatifini düşünmeniz zaman konusunda size yardımcı olacaktır.

Konaklama

Trabzon’da pek çok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Şehirde kalınacak yerler geniş bir fiyat yelpazesine sahip. Bütçenize göre lüks bir otel ya da daha uygun konukevi bulabilmeniz mümkün olabilmektedir. Konfor ve hizmet konusunda seçiciyseniz şehir merkezinde bulunan oteller tam sizin için. Karadeniz’in daha özel yerlerinde temiz hava da uyanmak isterseniz, Yaylakent’te bulunan bungalovları ya da Uzungöl ’deki ahşap evleri tercih edebilirsiniz. Hamsiköy’de bulunan yayla otelleri ise diğer seçenekler arasında yer almaktadır. Dilerseniz tüm otel konaklamalarınızı modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>