+0 850 532 15 22[email protected]

Iğdır Uçak Bileti Fiyatları Sorgula

  • uçak bileti
  • uçak bileti

Iğdır Hakkında

Efsanelere konu olmuş Ağrı Dağı’na komşu Iğdır, Türkiye’nin en doğusunda sınır hattında yer almaktadır. İpek yolu üzerinde bulunan şehir tarihte Anadolu’ya giriş kapısı vazifesi görmüş ve bu nedenle Urartular, Persler, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi pek çok devletin egemenliği altında kalmıştır. Yerel deyişleri, türkü ve manileriyle çok zengin bir kültür birikimine sahip şehir sözlü kültürlerin yaşatıldığı sayılı yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Iğdır Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Yapımı uzun yıllar süren havalimanı 2012 yılında hizmete açılmıştır. Şuan için sadece iç hat uçuşlarına izin verilmektedir. Şehir merkezinden 16 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanından şehir merkezine otobüs, taksi, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Taksi

Iğdır Havalimanı terminal binası önünde bulunan taksiler ile havalimanından şehir merkezine kısa sürede ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır. Taksi olmadığı durumlarda havalimanı taksi durağını arayarak taksi talebinde bulunabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanı geliş terminali önünde yer alan otobüs duraklarından havalimanından şehir merkezine ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Otobüs sefer saatleri, havalimanına inen uçak saatlerine göre düzenlenmektedir.

Havataş

Iğdır Havalimanı’nda şehir merkezine ulaşımda Havataş hizmeti bulunmamaktadır.

Metro

Şehirde metro hizmeti verilmemektedir.

Araç Kiralama

Iğdır Havalimanı içerisinde yer alan Rimal Rent A Car ofisine uğrayarak araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca modabilet.com yetkilileriyle de iletişime geçerek araç kiralama işlemlerinizde yardım talep edebilir ve araç kiralayarak havalimanından şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Transfer Hizmeti

Iğdır Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda modabilet.com transfer hizmetinden faydalanabilirsiniz. Transfer hizmeti için modabilet.com yetkilileri ile önceden iletişime geçmeniz gerekmektedir. Havalimanı’ndan mağdur olmamak için telefon, iletişim formu veya mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Hava Durumu  

Karasal iklimin yaşandığı Iğdır'da,  yazlar kurak ve sıcak, kışlar ise uzun ve soğuk geçmektedir. Şehrin düzlük alanları şiddetli soğuklardan pek etkilenmese de şehrin ılıman iklimi bile Türkiye geneline göre oldukça soğuktur. Çevresinde bulunan Ağrı Dağı gibi yüksek alanlara göre alçakta kalan kuytu konumuyla çok yağış almamasına rağmen kuru soğuklar nedeniyle kış mevsiminde donlu gün sayısı oldukça fazladır.

Gezilecek Yerler            

Iğdır’da gezilecek yerler arasında Karakale Harabesi, Meteor Çukuru, Selçuklu Kervansarayı, Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi, Sürmeli Kalesi, Ahura Harabeleri, Koç Başlı Mezarlar, Tuzluca Tuz Mağaraları, Acısu Köprüsü, Tuzluca Köprüsü, Aras Nehri kıyısındaki mesire yerleri ve Iğdır Korganı yer almaktadır.

Ayrıca şehirde birçok festival ve yerel bayramlar düzenlenmektedir. Mart ayında düzenlenen Nevruz Bayramı ve Şenlikleri, Ağustos ayında düzenlenen Nahcıvan Kültür ve Dayanışma Festivali, Temmuz ayında düzenlenen Kayısı Festivali ve Mayıs ayında düzenlenen Korhan Yaylası Şenlikleri katılabileceğiniz etkinlikler arasında yer almaktadır.

Alışveriş             

Şehrin merkezinde yer alan çarşıdan yöreye özgü doğal kök boyasının kullanıldığı yün ve pamuktan kilimler, halılar ve yün çoraplar alabilirsiniz. Şehirde yer alan Kipaş AVM, Gimaş AVM, Zehra AVM ve Temsaş AVM gibi modern alışveriş merkezlerinde ise eğlence parkı, mağazalar ve restoranlar bulunmaktadır.

Ne, Nerede Yenir ?       

Iğdır’da yöresel lezzetleri tadabileceğiniz Bozbaşı ile ünlü İranlılar Saray Lokantası, Taş Köfte ve Kebap çeşitlerini yiyebileceğiniz Şelale Şark Sofrası, Ayran Aşı ile Tandır Şiş yiyebileceğiniz Gecem Lokantası, Sultan Sarması ve Tepsi Kebabını deneyebileceğiniz Bekir Usta’nın Yeri, Bostan Kebabı ve Perde Tatlısı ile ünlü Açelya Ev Yemekleri şehirde yer alan ünlü restoranlar arasında yer almaktadır. Iğdır şehrine özel diğer yöresel yemekler ise, Hörre, helise, Cızdık, Kavut ve Nabat yemekleridir.

Gece Hayatı     

Türkiye’nin en doğusunda yer alan Iğdır’da gece hayatı genellikle otellerin barlarında hareketlenmektedir. Bunun haricinde şehir merkezinde ve yakın çevrelerde bulunan türkü bar ve cafe barlarda hoş vakit geçirebilirsiniz. Cafe Biyer, Zuc Cafe ve Bar, Saklı Teras Pub, Armavir Bar, Müzisyenler Bar, Halay Türkü Bar gidebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler          

Şehrin farklı bölgelerinde hava sıcaklıkları farklılık gösterse de şehri ziyaretiniz kış aylarında ise yanınızda kalın giysiler bulundurmalısınız.

Toplu ulaşımın bazı yerlerde yetersiz kalması sebebiyle araç kiralama hizmetini kullanmanız gezi süreniz boyunca hem zaman tasarrufu hem de kolaylık sağlayacaktır.

Iğdır da kişisel güvenliğiniz açısından akşam saat sekizden sonra dışarda olmamanızı tavsiye ederiz.

Konaklama        

Iğdır’da lüks otellerden pansiyonlara, apart otellerden konukevlerine her bütçeye uygun konaklama alternatifi bulunmaktadır. Şehir merkezinde toplanan konaklayabileceğiniz yerlerden bazıları Forum Otel, Star Royal Hotel, Hotel Dedemin, Alkış Otel, Hotel Gold Yıldırım, İmparator Hotel, Iğdır Öğretmen Evi ve Iğdır Polis Evi’dir. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>