+0 850 532 15 22[email protected]

Sivas Uçak Bileti Fiyatları Sorgula

  • uçak bileti

Sivas Hakkında

Sivas, İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Ordu, Tokat, Erzincan, Giresun, Yozgat, Kayseri ve Kahramanmaraş’la sınır komşusu olan Sivas önemli bir coğrafi konuma sahiptir. Sağlık turizmi ve kültürel turizminin hareketli olduğu şehir tarihi açıdan Selçuklu dönemine ait tarihi eserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Sivas’a kara yolu, demir yolu ve hava yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı1987 yılında sivil havacılık hizmetlerine başlamış ve dönemsel olarak bir süre kapalı kalan havalimanı 2003 yılından itibaren de kesintisiz olarak yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında hizmet vermektedir.

Şehir merkezinden 23 kilometre mesafe uzaklıkta yer alan Nuri Demirağ Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için taksi, otobüs, Havataş, araç kiralama ve transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Taksi ile Ulaşım

Nuri Demirağ Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için taksi tercih etmek isterseniz, havalimanı içerisinde hazır olarak bekleyen havalimanına hizmet veren Büyük Otel Taksi durağının araçlarını kullanabilirsiniz. Hazırda taksi bulunmuyorsa da Büyük Otel Taksi Durağı’nı arayarak taksi talep edebilir veya önceden arayarak da iniş saatinize göre taksi talep edebilirsiniz. Büyük Otel Taksi Durağı havalimanına 16 araçla hizmet vermektedir. Mağdur olmamak adına önceden aramanızı tavsiye ederiz.

Otobüs ile Ulaşım

Nuri Demirağ Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda kolaylık sağlamak amacıyla Sivas Belediyesi tarafından sadece havalimanına hizmet veren otobüsler bulunmaktadır. Havalimanı yolcu çıkışlarında yer alan ve uçak iniş saatlerine göre hazırda bekleyen otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde şehir merkezinden de otobüs terminali yanında alan otobüs durağından uçak kalkış saatine göre 1 saat 55 dakika öncesinde hareket eden otobüsle de havalimanına ulaşabilirsiniz.

Havataş ile Ulaşım

Nuri Demirağ Havalimanı’ndan Havataş hem Sivas şehir merkezine hem de Tokat şehir merkezine hizmet vermektedir. Havalimanı yolcu çıkışında bekleyen Havataş otobüslerinin Sivas yolcu indirme ve bindirme noktaları Sivas Büyük Otel, 4 Eylül Stadyumu, Kümbet Halı Saha, Sabancı Lisesi Durağı, Özel Harekât Şube Müdürlüğü​​ olarak belirlenmiştir. Ayrıca Havalimanı’ndan Tokat’a karşılıklı olarak düzenlenen servislerin güzergâhı da Sivas Tokat Karayolu - Tokat Hükümet Meydanı – Novada Alışveriş Merkezi olarak belirlenmiştir. Servis saatleri ve ayrıntılı bilgi için Havataş resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Metro ile Ulaşım

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda henüz metro çalışmaları bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

Nuri Demirağ Havalimanı’nda araç kiralama ofisleri bulunan firmalar Avis, Budget, Miray ve Sixt firmalarından araç kiralayabilir veya önceden arayarak da araç talep edebilirsiniz.  Ayrıca modabilet.com yetkilileriyle de iletişime geçerek havalimanından araç kiralama konusunda yardım alabilirsiniz.

Transfer Hizmetleri

Transfer hizmeti, seyahatinizi planladığınız seyahat acentasından talep etmeniz durumunda yararlanabileceğiniz veya modabilet.com olarak hizmetlerimizden birisidir. Modabilet.com web sitesi yetkililerine mail yoluyla, iletişim formunu doldurarak veya telefonla arayarak transfer hizmeti talep edebilir ve havalimanından çıkışınızda hazır olarak bekleyen konforlu araçlarla istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Hava Durumu

Sivas dört mevsimin yaşandığı şehirlerden birisi olsa da kırsal kesimde olmasından kaynaklı kışları soğuk ve karlı yazları ise sıcak ve kuraktır. Gece ve gündüz sıcaklık farklılıkları da oldukça fazla olmasından kaynaklı da Sivas ziyaretlerinizde üzerinize giymek için hırka bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kış mevsiminde ise sıfırın altında seyreden sıcaklıklardan dolayı kalın ve yünlü kıyafet tercih edebilirsiniz.

Gezilecek yerler

Sivas Meydanı adeta bir açık hava müzesi olarak tanımlanabilir. Burciye medresesi, Çifte Minareli Medrese, Kongre Binası, Ulu Camii ve Şifaiye Medresesi şehir merkezinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Divriği ulu Camii, sıcak çermik ve Kangal ilçesinde yer alan Balıklı Çermik’te gezilecek yerler arasında yer almaktadır.  Yazın ve kışın piknikçilerin en çok ziyaret ettiği Pamukkale parkı da gezebileceğiniz yerler arasındadır. Ayrıca Sivas Kalesi’de eski kalıntıların yeniden restore edildiği ve güzel bir parka dönüştürüldüğü, şehir manzarasını tepeden görebileceğiniz yerlerden birisidir.

Alışveriş

Sivas’da alışveriş yapabileceğiniz iki büyük cadde yer almaktadır. İstasyon Caddesi ve Atatürk Caddesi’dir. Mağazaların yer aldığı cadde de alışverişinizi yapabileceğiniz gibi daha çok hediyelik eşya satışlarının yapıldığı Çifte Minareli Medrese içinde yer alan küçük hediyelik dükkanları ve gümüşçüleri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca Cumartesi Pazarı’ da yöresel gıda ürünlerini bulabileceğiniz pazarlardan birisidir.

Ne, Nerede Yenir ?

Sivas köftesi oldukça çok sevilen bir köfte türüdür. Sivas köftesini ise en iyi oto sanayi bölgesinde yer alan Kirli Ahmet’in restoranında yiyebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan Mis Kebap salonunda en lezzetli kebabı yiyebilirsiniz. Etli ekmek olarak da bilinen etli pideyi ise kesinlikle Ulaş ilçesinin girişinde ve solda yer alan Ulaş Etli Pide de yiyebilirsiniz. Ulaş ilçesine kadar gidemem dersiniz de şehir içinde yer alan fırıncılarda da bu lezzeti deneyebilirsiniz. Sivas’ın soğuğunda içinizi ısıtacak katmeri de yine yemeniz gerekenler arasındadır. Hemen hemen her yerde aynı lezzetle olan ve odun ateşinde pişirilerek hazırlanan katmeri de Sivas’ da yemenizi tavsiye ederiz. Sade katmer sevmeyenler peynirli katmeri de deneyebilirler.

Gece Hayatı / Eğlence

Sivas da gece hayatı çok da hareketli olduğu düşünülmese de canlı müzik yapan kafeler ve barlar da felekten bir gece çalıp, yöresel müzikler eşliğinde eğlenebilirsiniz. Sivas gece eğlenebileceğiniz kafelr ve barlar şehir merkezinin ana caddeleri olan İstasyon Caddesi ve Atatürk Caddesi’nde yer almaktadır. Tam olarak iki caddenin ortasında yer alan Aynalı Çarşı’nın en üst katında yer alan kafeden de şehrin manzarasına karşı güzel vakit geçirebilirsiniz. Eğlence anlayışı şehrin küçüklüğünden kaynaklı kısıtlı olsa da sinema, tiyatro, bowling ve oyun salonların da çocuklarınızla beraber güzel vakit geçirebilirsiniz.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Sivas oldukça küçük bir şehir olduğundan kaynaklı şehir içinde taksi kullanılmasını pek tavsiye etmiyoruz. Oldukça pahalıya denk gelen taksi ücretlerindense otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Şehir içinde kullanılan otobüslerde ücret alınmamaktadır. Bu nedenle e-bilet satın almanız gerekmektedir. E- bilet dolumu belirlenen yerlerin dışında internet üzerinden kredi kartınızla da yapılmaktadır.

Şehir içinde kapkaç olayları neredeyse hiç görülmemektedir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.

Sivas her mevsim de soğukluğu hissedebileceğiniz bir şehirdir. Temmuz ve Ağustos ayları dışında bu şehirdeki gezilerinizde yanınızla üşümeniz durumunda giyebileceğiniz kıyafet bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kış döneminde ise karın neredeyse hiç kalkmadığı şehirde kayarak düşmeleri önlemek için kar botlarını tercih etmeniz ve araçlarınızda kar lastikleri kullanmanız gerekmektedir.

Konaklama

Sivas şehir içinde konaklamahizmeti veren oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bunlardan, Eratna Otel, Buruciye Otel, Paşabey Otel ve Büyük Otel bazılarıdır. Daha uygun konaklama yerleri için öğretmen evini tercih edebilirsiniz. Ayrıca yaz dönemlerinde öğrenci yurtları da otel hizmeti vermektedir. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için önceden telefonla aramanız ve rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.  Şehir merkezi dışında Kangal ilçesinde Balıkçı Çermik- Göl etrafında yer alan tesislerde de konaklayabilirsiniz.  Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>