+0 850 532 15 22[email protected]

Melbourne’da Gezilecek 5 yer

  • uçak bileti

Melbourne, Avustralya'nın Victoria eyaletinin başkenti ve beraberinde ikinci en kalabalık şehridir. Kültürel açıdan, iklimi açısından, yaşama şartları ve sosyal koşullar açısından dikkat çekici özelliktedir. Melbourne şehrinde gezip ve görülecek çok sayıda ilginç yerleri vardır. Melbourne yeni Dünya'nın genç kenti olarak tasvir edilir. Kalabalık bir şehir olmasına rağmen hiçbir şekilde karmaşa ya da kaos yaşanmaz. Her şey son derece uyumlu ve düzenlidir. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen her insan burada bir arada yaşayabilmektedir. Şehrin sokaklarında her ülkeye ait insan rahatlıkla dolaşabilmektedir. Burada her zaman ortak dilek iyi şartlarda yaşamaktır.

Parlamento Binası ve Federasyon Meydanı

Parlamento Binası 19 yy’dan kalma büyük bir yapıdır. Burası eyaletin yönetim yeridir. Gün içerisinde parlamento toplanmadığı zamanlarda görebilme imkânı tanınmaktadır. Bu binanın olduğu cadde şehrin en turistik yeridir. Şehrin en çok ziyaret edilen halka açık alanıdır. Meydan çevresinde olan kafeler ve restoranlarla hareketlilik ve canlılık gün içerisinde arttıkça artar.

Old Treasury Binası

Bina Avustralya nezdinde en etkileyici yapılardandır. İçinde kalıcı 3 sergi vardır ve bu sergilerde şehrin tarihi, mimarisi, sanat tarihi gibi detaylara da dokunduran görseller ve objeler vardır. Burayı ziyaret etmek demek Melbourne ruhunu anlamak demektir.

Melbourne dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olma özelliğini yıllar boyu kaybetmemiştir. Çünkü ideal bir yaşam standardı vardır, yaşam kalitesi yüksektir, eğitim, sağlık, sanata önem verilir. Şehirde 24 saat hareket vardır. Bunun yanı sıra doğayla iç içe olma durumu da korunur. Ilıman bir iklime sahip olması da tüm yıl içerisinde hem güneşi, hem doğayı hem de şehrin güzelliklerini doyasıya yaşamak imkânı verir. 

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Avustralya’nın en ünlü botanik bahçesidir. Çok geniş bir alana yayılmış, çeşitli bitki türlerinin bulunduğu, yerli ve egzotik bitkilerin barındığı yerdir. Burası her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrar. Yeşilin bütün tonları ile burada tanışılabilir. Burada deyim yerindeyse sessizliğin keyfi çıkarılır.

Victoria Ulusal Galerisi

Burası en eski halka açık sanat galerisidir. 70 bin civarında sanat eseri sergilenmektedir. Normal şartlarda ziyaretçilerden para alınmaz ancak özel sergiler için bazen ücret alınabilmektedir. Yüzlerce heykel ve resim  burada paylaşılır. Özellikle sanatseverlerin Melbourne ziyaretinde burayı ziyaret etmesi olmazsa olmazdır.

Yarra Vadisi

Melbourne de Yarra Nehri’ni çevreleyen bölgedir. Bu bölge doğal güzellikleri ile bir başkadır. Kentin en popüler gezi alanıdır. Burası aynı zamanda paraşüt meraklıları için de uygun bir yerdir. Aynı zamanda şehri balonla görmek için de en uğranılan yerlerden biridir. Burayı tekne ile gezmek de Melbourne 'ü tamamlayıcı bir aktivite olarak adlandırılabilir.

Melbourne da hem düzenli şehir hayatı, hem yemyeşil parklarla kendine ayrılan zaman diliminin yaratılması , binaları ile hayran kalınacak özellikler olması ve şehrin karakteri ile Melbourne seyahati insana artı bir keyif katacaktır.

En uygun Avustralya turları için Modatatil.com 'u inceleyebilirsiniz.

>