+0 850 532 15 22[email protected]

Şanlıurfa Uçak Bileti

  • uçak bileti
  • uçak bileti

Şanlıurfa Hakkında

Türkiye Cumhuriyetinin nüfus bakımından 9. sırada yer alan, Güney Anadolu bölgesindeki önemli şehirlerindendir. Tarihçe önemli olan şehir, Kurtuluş Savaşında milli mücadelesindeki başarısından dolayı TBMM tarafından ''Şanlı'' unvanı verilmiştir.  M.Ö. 11000 yıllarında kullanılan Cilalı taş devrinden kalan Dünya’nın en eski yapısı ve mabedi olan Göbeklitepe Höyüğü bu şehirdedir. Bu süreçte Ebla, Akad, Hitit, Babil, Arami, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi medeniyetlerin hâkimiyeti altında kalmıştır. Ayrıca İbrahim ve Eyüp Peygamberlerin doğdu şehir olarak da bilinir. Peygamberler şehri olarak da anılır.

Şanlıurfa GAP Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Şanlıurfa GAP havalimanı 2007 yılında açılmıştır ve sivil kategoridedir. Yurtiçi ve yurtdışı uçuş yapılmaktadır.  Şehir merkezine uzaklığı 35 kilometredir.  İç ve dış hatlar mevcuttur. Şanlıurfa Havalimanından şehir merkezine Havataş, taksi, servis, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı şehir merkezinden oldukça uzak olmasından kaynaklı mağdur olmamak için şehir içinde hizmet veren taksileri özel olarak arayarak çağırmanız gerekmektedir.

Otobüs

Havalimanı’ndan şehir merkezine hizmet veren belediye otobüsleri bulunmamaktadır.

Havataş

Havalimanından Havataş araçlarıyla ehir merkezine ve Siverek ilçesine ulaşımı sağlanabilmektedir.  Servisler iç hatlarda uçak kalkış saatinden 2 saat önce, dış hatlarda 2,5 saat öncesinden kalkış noktasından hareket etmektedir. Kalkış noktalarına ve servis saatlerine Havataş resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Havalimanı’ndan şehir merkezine ise iniş yapan her uçak saatine göre Havataş servisleri bulunmaktadır. İniş saatinden 25 dakika sonrasında Havataş servisleri yolcu çıkış noktalarından hareket etmektedir.

Metro

Şehirde metro çalışmaları proje aşamasındadır.

Araç Kiralama

Havalimanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak ulaşmak isteyen yolcular için, araç kiralama ofisleri havalimanı içerisinde yer almaktadır. İnişinizden sonra acentalara uğrayarak, önceden telefonla iletişime geçerek veya modabilet.com yetkililerine ulaşarak araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer

Havalimanı’ndan şehir merkezine transfer hizmetinden faydalanarak gidebilmek için modabilet.com yetkilileriyle iletişime geçerek bu hizmeti talep etmeniz gerekmektedir. Transfer hizmeti özel bir hizmet olup sadece talep doğrultusunda verilmektedir. +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayarak, [email protected] mail adresine konuyla ilgili mail göndererek veya modabilet.com iletişim sekmesinde yer alan iletişim formu aracılığıyla yetkililere ulaşabilirsiniz.

Hava Durumu

Şanlıurfa'da karasal iklim hâkimdir. Yazlar oldukça sıcak ve kurak geçerken, kışlar çok soğuktur. Doğu Anadolu'da karasal ikliminden farklı olarak, gece ve gündüz sıcaklık farklı çok fazladır.  Şanlıurfa’da görülen en yüksek sıcaklık 46,8 °C ve en düşük sıcaklık ise -11,4 °C olarak ölçülmüştür.

Gezilecek yerler

Şanlıurfa' da o kadar çok gezilecek yer var ki; her yeri görmek isterseniz tatilinizi uzun tutmanız gerekecek. Bunların başında, Şanlıurfa ile anılan Balıklı Göl ile başlayabilirsiniz. Tarihçesi açısından ilginizi çekecektir. Ardından Dünya'nın en eski yeri olan Göbeklitepe Höyüğü' ne gitmenizi öneririz ki, ilk mabet olması ve bunu görmeniz, gezinize heyecan katacaktır. Daha sonra Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Hz. İbrahim'in Mağarası, Viranşehir, Kızlar Sarayı, Akkese (Hanefiş) Kilisesi ve mağarası, Şuayp Şehri Harabeleri, Halil Ur Rahman Camii, Soğmatar Antik Kenti, Pognan Mağarası, Birecik Kaya Mezarları, Rumkale, Selahaddin Eyyübi Camii ve Harran ovası gidebileceğiniz yerler arasından bazılarıdır.

Alışveriş

Şanlıurfa halkı el sanatlarına oldukça önem verirler. Özellikle bakırcılık, ağaç oymacılığı, cülhalcılık ( bez dokumacılığı) büyük ilgi görmektedir. Siz de alışveriş yapmak için bu el sanatlarının yapıldığı yerlerden başlayabilirsiniz. Bunun için Bakırcılar Çarşısı güzel bir başlangıç olabilir.  Tarihi pazarların sayısı da fazladır; Sipahi, Koltukçu, Kazancı, Kasap Pazarı bunlardan birkaç tanesidir. Ayrıca isot, acı biber salçası, el yapımı ipek giysiler ve kumaşlar, meyan kökü, fıstık ve benzeri ürünleri şehrin her yerinden alabilirsiniz. AVM olarak ise Urfacity ve Piazza 'ya uğrayabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir ?

Şanlıurfa'da yemek denilince saymakla bitmez; çiğköfte, ciğer, Urfa kebabı, ezme, döğmeç, tepsi kebabı, ayran çorbası, peynirli kadayıf, katmer ve daha yüzlerce çeşit yemek vardır. Gümrük Han'da Ciğerci Mustafa’da salata ve yayık ayran eşliğinde ciğer kebabı yiyebilirsiniz.  Birecik ilçesine yolunuzun düşerse ilçede yetişen patlıcanlardan yapılan patlıcan kebabını öneririz. Tatlı yiyecekseniz Dondurmacı Zeki’ye uğrayabilirsiniz.  Ayrıca Şanlıurfa’da Dedecan Ocakbaşı, Çulcuoğlu restoran, Gülhan restoran, Ciğerci Aziz Usta’da lezzetli yöresel yemekleri tadabilir ve Baklavacı Badıllı Dedeoğlu tatlı yiyebilirsiniz. Şehrin geleneği haline de gelen yemekten sonra mırra ve menengiç kahvesini içmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

Gece Hayatı / Eğlence

Şanlıurfa'da gece hayatının kültürel yanı olduğundan dolayı sıra geceleri çok daha yaygındır. Turistlerin ilgiyle karşıladığı ve kültürel bir etkileşim olduğu sıra gecelerinde; hem yöresel yemekler hem de türküler eşliğinde güzel vakit geçirebilirsiniz. Sıra gecesi için Çardaklı Köşk, Pınarbaşı Konağı, Yıldız Sarayı Konukevi, Gülizar Konukevi gidebileceğiz mekânlardan bazılarıdır. Türkü barların da yoğun olduğu şehirde; Taksim Türkü Bar, Nostalji Türkü Bar gibi yerlere de gidebilirsiniz.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Havalimanı şehre çok uzak olduğu için taksi ücretleri bütçenizi sarsmaması için grup halinde geldiyseniz transfer, araç kiralama seçeneklerini tavsiye ederiz. Ayrıca Havataş servisleri de uygun fiyata şehir merkezine ulaşmanızı sağlamaktadır.

Yazın gidecekseniz çok fazla güneşte kalmamanızı öneririz; zira yaz aylarında hissedilen sıcaklık 50 dereceye kadar çıkabiliyor.

Gezeceğiniz yerlerin bazıları arazi, taş yolu olacağı için zemine uygun giysi ve ayakkabı almayı unutmayınız.

Konaklama

Arkeoloji ve tarihi açıdan çok önemli yeri olan Şanlıurfa'nın, bu yönde de ziyaretçisi çok fazladır. Bunun için şehirde konaklama hizmeti oldukça gelişmiştir. Her bütçeye uygun otel bulmakta kolaylaşmıştır. Çoğu, şehir merkezinde yer alan oteller; Nevali Hotel, Manici Hotel, Serçe Konağı, Akgöl Hotel, Aslan Konukevi, İstiklal Hotel, El-ruha Hotel, Harran otel, Dedeman Hotel, Elçi Konağı Butik Hotel. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

 

>