+0 850 532 15 22[email protected]

Hızlı tren bileti fiyatlarını sorgulayın

  • uçak bileti

Hızlı Tren

Türkiye’de en eski ulaşım yollarından biri olan demir yolu ulaşımı gelişen teknoloji ile birlikte yerini eski trenler ve raylı ulaşım yerine hızlı trenlere bırakmaktadır. İlk olarak 2003 yılında inşasına başlanan ve 2004 yılında seferlere başlanan yüksek hızlı tren seferlerinde meydana gelen kazadan sonra bir süre seferler iptal edilmiş yeni den zemin çalışmaları yapılmış ve yeni rayların döşenmesi ile de 2009 yılında yeniden seferlerine başlamıştır.

Hızlı tren Ankara- İstanbul ve Ankara-Eskişehir’e ek olarak Ankara-Konya hattı da 2010 yılında açılarak yüksek hızlı tren seferleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bunlara ek olarak Ankara - İzmir, Ankara - Sivas, Konya - Karaman, Bursa – Bilecik hatlarına da yüksek hızlı tren açılması düşünülen yerler arasındadır.

Hızlı Tren Bileti

Tren bileti şimdilik T.C Devlet Demiryolları tarafından online olarak web sitesi üzerinden satılamadığı için telefon ile ya da ofisimize gelerek alabilirsiniz. Tren bileti fiyatlarını Modabilet.com'un 0850 532 15 22 nolu çağrı merkezini arayarak seyahat danışmanınıza sorabilir, en ucuz tren biletini kolayca alabilirsiniz. Üstelik ofisimize de gelmenize gerek yok. Telefonla satın albilirsiniz. 

Bilet satışı sırasında öncelikli olarak seyahat noktalarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında 6 adet vagonda seyahat edeceğiniz yeri belirledikten sonra sizden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Hızlı tren bilet alımları online olarak internet yapıldığı durumlarda online ödeme yapılmaktadır. Dilerseniz rezervasyonda yaptırabildiğiniz gibi hızlı tren bilet rezervasyonu sırasında size belirtilen opsiyon tarihi ve saati içerisinde biletinizi almanız gerekmektedir.

Hızlı tren biletinizi modabilet.com web sitesi aracılığı ile de alabilir ve trenle yolculuğun ayrıcalığını da yaşayabilirsiniz.

Hızlı tren bilet satışları üç farklı bilet çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Hesaplı Bilet, Standart Bilet ve Esnek Bilet olarak sınıflandırılmaktadır.

Hızlı Tren Bilet Fiyatları

Hızlı Tren bilet fiyatları bölgesel olarak değişkenlik göstermekte olup güncel bilet fiyatlarına modabilet.com aracılığı ile veya diğer satış kanalları aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

2015 yılı itibari ile belirlenen hızlı tren bilet fiyatları

İstanbul-Ankara hızı tren bileti fiyatı 70 TL, Ankara-Eskişehir hızlı tren bileti 30 TL, Ankara- Konya hızlı tren bileti 30 TL olarak belirlenmiştir.

Hızlı tren biletlerinde 13 ve 26 yaş aralığındaki yolculara, öğretmenlere, asker yolculara, en az 12 kişilik grup halinde alınan biletlere, 60 yaş ve üzeri yolculara, basın kartı sahibi yolculara, TCDD yollarında çalışan kişilere ve bu kişilerin eşine ve çocuğuna, TCDD yolları emeklisi kişilere ve eşlerine bilet fiyatı üzerinden %20 indirim uygulanır.

Ayrıca 65 yaş üzeri yolculara ve 7-12 yaş grubu çocuklara bilet fiyatı üzerinden %50 indirim uygulanır ve yüksek hızlı tren indiriminden belirtilen oranlarda yararlanabilirler.

Bunların dışında yüksek hızlı trenler de ‘Ücretsiz Seyahat Kart’ sahipleri de ücretsiz olarak yolculuk yapabilirler.

Hızlı Tren Bilet Satış kuralları

TCDD yollarına sahip herkes TCDD ile sözleşme yapmış olarak kabul edilir ve bu kapsamda değerlendirilir. Taşıma sözleşmesi alınan bilet üzerinde bulunmaktadır.

Hızlı tren bileti olarak internet üzerinden alınan biletler de mail adresine gönderilen biletin çıktısı veya telefona gönderilen bilet satışının tamamlandığına dair sms de bilet yerine kullanılmaktadır.

Bilet üzerinde yer alan bilgilerle kişi bilgileri uymalı ve görevliler istediği durumda bu belgeler e bilgiler izah edilmelidir.

Yüksek hızı tren bilet satışları seyahat başlangıç tarihinden itibaren 15 gün sonrasına kadar yapılmaktadır. Bölgesel tren biletleri satışları ise günlük olarak yapılmaktadır. Bileş satışı tren istasyonundan trenin kalkışından beş dakika öncesine, diğer kanallardan ise 15 dakika öncesine kadar yapılabilmektedir.

E-bilet sahibi kişiler biletini görevliye ispat edemez ise yeni bir bilet almak zorundadır.

Yüksek hızlı tren bilet iadelerinde sefer gününe kadar %10, sefer gününde iade edilen biletler de ise %20 kesinti yapılarak bilet geri ödemesi yapılır.

Tren Kart

 Sürekli olarak tren ile seyahat edenler için tasarlanan alındıktan sonrasında belirli bir süre geçerliliği olan ücretsiz yolculuk yapmaya hak tanıyan kartlardır.

Farklı sayılarda biniş alabileceğiniz toplu bilet alma imkanı sunan biletler de 5.10.15.20.30 binişlik kartlar mevcuttur ve TCDD tarafından satışı yapılmaktadır.

Rail & Miles

Sürekli olarak tren ile yolculuk yapan müşterilerine TCDD sunduğu kredi kartıdır. Tren ileti alımlarınızda kazandığınız mil puanlar ile bedava veya indirimli bilet alma imkan sunan kart bir kredi kartı niteliğinde olup kredi kartı gibi de kullanılabilmektedir.  

Bagaj Kuralları

Trenlerde sadece kabin içerisinde taşınması mümkün olan ayak altında veya baş üstünde yer alan raflarda taşınabilen el bagajları niteliğindeki bagajlar kabul edilmektedir.

Yüksek hızlı trenlerde serbest taşıma kapsamında boyutlarına göre 65x50x35 cm 1, 55x40x23 cm boyutlarında 2 veya baş üstü rafa sığabilecek boyutta sporcu çantası boyutlarında kişi başı 2 parça bagaj kabul edilmektedir.

Kişi başına düşen toplam serbest bagaj miktarı max. 30 kg kadardır. Belirtilen ağırlıktan fazla olan her bir parça için 10 TL fazla bagaj ücreti alınmaktadır.

Fazla bagaj ücreti alınsa dahi belirtilen boyutlardan büyük bagajlar kabul edilmemektedir. Ayrıca taşınacak bagaj sayısı orta boy iki, küçük boy bagajlarda 3 den fazlası kabul edilmemektedir.

Battal boy bagajlarda ilk parça için 10 TL, ikinci battal boy bagaj için 30 TL ücret tahsil edilmektedir. Battal boy bagaj sayısı yüksek hızlı trenlerde kişi başı iki tanedir ve bu sayısı geçen bagajlar kabul edilmemektedir.

Bunların dışında bagaj niteliğinde olmayan halı, torba, çuval, bidon gibi eşyalar kabul edilmemekle beraber yanıcı, patlayıcı, koku yapıcı maddeler de tren içerisine kabul edilmemektedir.

Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Yüksek hızlı trenlerde evcil hayvan kapsamında sadece küçük evcil hayvanlar taşınabilmektedir. Küçük evcil hayvanlar kapsamında kabul edilen hayvanlar kuş, kedi, balık, küçük köpek gibi hayvan türleridir.

Yüksek hızlı trenler de evcil hayvan taşıyabilmeniz için TCDD tarafından belirlenen kurallar kapsamında evcil hayvanınız kafes içerisinde ve kafesi dizinizin üzerinde taşınabilecek ağırlık ve büyüklükte olmalıdır. Seyahat edecek vagonda veya koltukta herhangi bir hasara ve kirliliğe neden olmayacak şekilde taşınmalı ve diğer yolcuları rahatsız etmemelidir. Özellikle kedi ve köpek taşımalarında belediye tarafından sağlanan hayvan sağlık karnesi yanınızda bulunmalı ve veteriner tarafından tam teşekküllü sağlık raporunu da görevlilere iletmelisiniz.

Bütün bu kurallara ek olarak yüksek hızlı trenlerde evcil hayvanınızla beraber seyahat etmeniz için evcil hayvanınıza belirtilen tren seyahat tarifesine göre %50 indirimli bilet almanız gerekmektedir.

 

>