+0 850 532 15 22[email protected]

Kenya’da Gezilecek Şehirler

  • uçak bileti

Kenya, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alır ve Ekvator üzerindeki ülkelerden biridir. Batı kısmında Uganda, doğusunda Hint Okyanusu ve Somali bulunmaktadır. Kuzey bölümünde Sudan ve Etiyopya yer alırken, güneyinde ise Tanzanya devletleri ile komşuluk etmektedir. Afrika Kıtasının en eski yerleşim yerlerinden biri olup, ülkeye ilk ayak basan Arap tüccarlarının, Monbasa ve Malindi şehirlerini kurmasıyla yerleşke başlamıştır. Kenya, fiziki yapısı olarak doğusu ile batısı arasındaki farkla adından söz ettirmektedir. Kenya ve Elgon adında iki büyük dağı bulunmaktadır. Ülkenin iklimsel özellikleri, kıyı şeridine göre dağlık alanlar daha serin geçer. Ülkenin batı kesimlerinde yağışlar daha çok görülmektedir.

Kenya Tabii Kaynakları ve Ekonomisi

Kenya’da gezilecek şehirler ve bitki örtüsü bakımından tropikal ormanlar, savanalar ve hindistan cevizi ağaçlarından oluşmaktadır. Kıyı kesimlerinde palmiyeler ile iç kesimlerinde baobap ağaçları göz doldurmaktadır. Kenya büyük safari avları ile ünlenmiş olup, fil, zürafa, arslan, su aygırı, zebra, antilop gibi yaban hayvanlarını sürek avı yapmaktadır. Madeni kaynakları yok denecek kadar az olup, ekonomiyi tarım ve hayvancılık ayakta tutar. Bunun yanı sıra turizm ve gelişmekte olan sanayileşme de ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Tarımda şeker kamışı, mısır, buğday, muz, patates, yer fıstığı ve pirincin yanı sıra kahve, çay ve böcek yiyen pire otu en çok üretimi yapılan ürünlerdir. Hayvancılıkta ise keçi, sığır ve koyun beslenir.

Kenya’ya Nasıl Gidilir?

Kenya’da gezilecek şehirler kara yolu ulaşımı ve demir yolu ulaşımının yanı sıra Mombasa’da bulunan Mombasa ve Nairobi hava alanları ile hava yolu taşımacılığı da bulunmaktadır. Ayrıca okyanus kıyısında olmasından mütevelli deniz yolu taşımacılığı da vardır. Yani her şekilde Kenya’ya gidebilirsiniz. Kenya dendiği zaman akla gelen ilk şey safaridir. Safari yaban hayvanlarının doğal yaşam alanlarında safari kıyafeti giymiş ve dağ araçları ile aralarından geçerek izlenmesidir. Bir fotoğraf çekebilir, hatta televizyonda bile izlerken ürktüğümüz yabani hayvanları ile yakınlaşma fırsatı bulabilirsiniz.

Kenya’da Ünlü Scuba Dalışları

Kenya’da gezilecek şehirler denilince derin denizleri ile ünlü bu ülkenin scuba dalışları akla gelir. Scuba dalışları yani aletli dalışlar ile ünlenmiş Kenya'da bu sporu yapmaya özellikle gelen turistler bulunmaktadır. Dört şehir ve 47 ilçeden oluşan Kenya Mombasa hava limanına Türkiye'den direk uçuş ile 7 saatte ulaşmak mümkündür. Şehirleri ise en önemli ve başkenti Nairobi'nin yanı sıra Mombasa, Kisumu ve Nakuru'dur. Kenya geziniz için öncelikle tur paketlerini araştırıp değerlendirmeniz, hem amacınıza ulaşmanızı hem de gezilerinizin daha verimli olmasını sağlar. Gezileriniz için bir diğer yer de balon safarisi yapılan Masai köyüdür. Masai köyü safari gezintinizi araç yerine balon üzerinde yapmanızı sağlar. Ayrıca Nakuru Ulusal Parkı da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkede ziyaretler ile filamingo ve 450 den fazla kuş çeşidinin barındığı ulusal parkı da görme fırsatını yakalamanız mümkündür. Kaynak: Modatatil

 

>