+0 850 532 15 22[email protected]

Ankara Uçak Bileti Sorgula

  • uçak bileti

Ankara Hakkında

Orta Anadolu’nun kalbinde, Türkiye Cumhuriyeti’ne başkentlik yapan Ankara, Türkiye’nin ikinci büyük şehridir. Ülkenin coğrafi merkezine yakın olduğu için, hem konum hem de ülke idaresi işlevinden dolayı Türkiye’nin kalbi benzetmesi yapılmaktadır. 1923 yılında başkent ilan edilmesinden sonra, şehir hızla gelişmiş ve günümüzde ülkenin en kalabalık ikinci ili olmuştur. Şehrin ekonomisini, ticaret, sanayi, tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Memur şehri olarak da anılan Ankara’da nüfusun yaklaşık dörtte üçü hizmet sektöründe çalışmaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Ankara Esenboğa Havalimanı, Çubuklu ilçesinde, şehir merkezine 28 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hava trafiğinin yoğun olduğu Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda otobüs, metro, taksi, Havaş, araç kiralama ve transfer seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.

Taksi

Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda konforlu hizmet veren taksiler, İç hat ve Dış hat gelen yolcu ve giden yolcu katlarında, taksiler için ayrılmış özel alanda yolculara hizmet vermektedir.

Otobüs

442 No’lu Havalimanı-AŞTİ-Kızılay Hattında hizmet veren BELKO otobüsleri ile iç hatlar ve dış hatlar geliş katı çıkış kapısı önündenşehir merkezine ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Havataş

Esenboğa Havalimanı’na inen tüm uçuşlar için servis düzenleyen şirket, uçağın alana inişinden 25 dakika sonra havalimanından Çubuk Kavşağı, Hasköy, Pursaklar, Etlik Kavşağı, Keçiören Köprüsü, Havaş Şehir Terminali ve AŞTİgüzergâhını izlemektedir. Havalimanına ulaşımda ise 21.30’dan 03.00’a kadar uçak kalkış saatlerine göre günlük olarak düzenlenmektedir.

Metro

Ankara şehir merkezi ile Esenboğa Havaalanı arasında düşünülen metrohattı projesinin, 2016 yılı sonunda bitmesi bekleniyor.

Araç Kiralama

Esenboğa Havalimanı’nda bulunan araç kiralama ofislerinden veya ziyaret öncesi havalimanı web sitesinde bulunan araç kiralama sekmesinden istediğiniz aracı seçerek kiralayabilir, uçaktan indiğinizde havalimanından teslim alabilirsiniz.

Transfer

Havalimanı’ndan transfer hizmetlerinden faydalanabilmek için modabilet.com web sitesi yetkilileri ile görüşerek transfer talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Havalimanından transfer hizmeti seyahat anlaşması yaptığınız firma veya bilet satın aldığınız yerlerden talep etmeniz durumunda sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen modabilet.com web sitesi yetkilileri ile iletişime geçiniz.

Hava Durumu

Genel olarak dört mevsimin yaşandığı şehirde, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. İkliminin karasal olması sebebiyle gece- gündüz ve yaz- kış arasında sıcaklık farklarının yüksek olmasına sebep olmaktadır. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos ayında sıcaklık 27 ila 31 °C, en düşük olduğu aylar olan Ocak ve Şubat aylarında ise -6 ila -1 °C’tır.

Gezilecek yerler

Ankara, Cumhuriyet tarihimizle ilgili yapı ve müzeler başta olmak üzere, eski uygarlıkların geride bıraktığı tarihi yapıları da barındırmaktadır. Ankara gezilecek yerler arasında başta Anıtkabir ve Anıtkabir’deki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi olmak üzere, I. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası’nda bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, II. TBMM Binası'ndaki Cumhuriyet Müzesi, 1997 yılında "Avrupa'da Yılın Müzesi" seçilen, Arkeolojik alanlarda bulunan tarihi kalıntıların sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi gelmektedir. Samanpazarı'nda bulunan Arslanhane Cami, son dönem Osmanlı mimarisinin örneklerinden Ankara Kaleiçi, Beypazarı, Ayaş ve Güdül'deki tarihi evler, Ankara Kalesi, Atakule, Gençlik Parkı, Rahmi Koç Müzesi ve Etnografya Müzesi ise diğer gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Alışveriş

Ankara,  nüfusuna oranla birçok alışveriş merkezi, çarşı ve pazarın bulunduğu bir şehir. Ulus Meydanı yakınındaki Çıkrıkçılar Yokuşu, Bakırcılar Çarşısı, Antikacılar Çarşısı olarak bilinen Can Sokak, şehrin karmaşasından kaçıp, keyifli zaman geçirmek isteyenler için birebir. Alışveriş ve marka tutkunları için Karum İş Merkezi, lüks mağazaları ile Arjantin Caddesi, daha farklı alışveriş seçeneklerini tercih edenler için Kocatepe ve Kızılay arasındaki Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki dükkânlar alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında yer almaktadır. AVM değil çarşı pazar sevenlerdenseniz, Ankara’nın semt pazarlarına uğrayabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir ?

Ankara’da, Türkiye’nin neredeyse her yöresinden en güzel yemekleri tadabileceğiniz çok çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Saç tavası ile ünlü Tavacı Recep Usta,kokoreç ve kumpiri ile Kıtır, isminden çok çöp şişleri ile ünlü Ciğer52, gece 12’den sonra gidilecek adres Beykoz İşkembecisi,kebabın değişmez adresi Çukurağa Sofrası ve Aspava, Kofana ve lekardasıyla Trilye Restoran,  profiterol denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Serender Pastanesi ve zengin kahvaltısı sofrası ile Zenger Paşa Konağı gidebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır. Galetanın tereyağında pişirilmiş hali meşhur Ankara Kurusu ise Beypazarı’nda bulunmaktadır. 

Gece Hayatı Eğlence

Ankara’da gece hayatı oldukça renkli ve canlı geçmektedir. Her tarza uygun eğlencenin bulunduğu şehirde, öğrencilerin yoğun olması Kızılay,  Sakarya ve Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki bar ve gece kulüplerinin hareketlenmesindeki en büyük etkendir. Kaliteli canlı müzik yapan ve Dj’lerin performanslarını gösterdiği pek çok farklı mekan bulunmaktadır. Tabi Ankara’da eğlence sadece barlarla sınırlı değil.  Genelde Ankara’nın yerli halkının eğlendiği gazino tarzı mekanları da bulabilirsiniz. Fiyatları diğer mekanlara göre daha pahalı olan bu eğlence mekanları Ankara müziği eşliğinde eğlenebileceğiniz yerler arasındadır. 

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Dünyadaki bütün büyükşehirlerde olduğu gibi Ankara için de trafik zaman zaman sorun olabilmektedir.Eğer taksi kullanıyorsanız trafiğe takılmamak için alternatif yollar tercih edilebilir fakat bu maliyetli olabilmektedir. Bu sorunu, gideceğiniz yere bağlı olarak metro hatlarını kullanarak giderebilirsiniz. Değnekçi olarak tabir edilen gözü açıklar tarafından ücretsiz park alanı için sizden ücret talep edenlere karşı ve havalimanında siz istemediğiniz halde para karşılığı valizinizi taşımak isteyenlere karşı da dikkatli olmalısınız. 

Konaklama

Ankara’da her türlü bütçeye ve zevke uygun konaklama seçeneğibulunmaktadır. Şehirde, lüks otellerden orta seviyedeki otellere, pansiyonlardan günlük kiralık evlere kadar seçim yapabileceğiniz pek çok alternatif bulunmaktadır. Başkentin en gözde yerleri olan Kavaklıdere, Kızılay ve Ulus’ta şehrin en lüks ve prestijli otellerini bulmanız mümkündür. Semtler, konforu üst seviyelere taşıyan lüks, beş yıldızlı otellerin yanı sıra dört yıldızlı otel isteyenlerin de gözdesi. Bütçesine dikkat eden misafirlerin tercih ettiği hesaplı butik oteller ile pansiyonları ise Hamamönü, Beypazarı,  Kızılcahamam’da bulabilirsiniz. Dilerseniz tüm otel konaklamalarınızı modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>