+0 850 532 15 22[email protected]

Çanakkale Uçak Bileti Al

  • uçak bileti
  • uçak bileti

Çanakkale Hakkında

Çanakkale şehri, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuzeybatısında olup, topraklarının çoğu Marmara Bölgesinin içinde, bir kısmı ise Ege Bölgesinde bulunmaktadır. Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan sayılı illerdendir. İsmini şehri ikiye bölen boğazdan almıştır. Tarihte de çok önemli bir yere sahip olan şehir; 3000 yıldan beri yerleşim yeri olduğu bilinmektedir.  Troya, Hititler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Krallığı, Romalılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarihçe zengin bir ildir.

Çanakkale Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

1995 yılında hava trafiğine açılan, askeri ve sivil alanda olan hizmet veren bir havalimanıdır. Yurtiçi uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 5 kilometredir. Ulaşım için taksi, otobüs, servis, araç kiralama ve transfer hizmetleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Taksi

Çanakkale Havalimanı'ndan şehir merkezine hizmet veren taksiler; iç hatlar çıkış kapısından uçuş saatlerine göre hizmet vermektedirler. Taksi bulunmadığı durumlarda ya da sonradan mağdur olmamak için uçuş saatlerinden önce 0 286 213 12 43 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilir, taksi çağırabilirsiniz.

Otobüs

Ekonomik olarak şehir merkezine gitmek ya da havalimanına ulaşmak; belediye otobüsleriyle mümkündür. Hafta içi 15 dakika, hafta sonu 20 dakika arayla saat 7:00 ile 20:00 de, 20:00 ile 23:30 saatleri arası ise 30 dakika arayla otobüs seferleri bulunmaktadır.

Havalimanı’ndan şehir merkezine giden otobüs güzergâhı; Havalimanı, Troya Caddesi, Eski Tansaş, Atatürk Caddesi, Demircioğlu Caddesi, İskele, Kordon’dan geçerek Necip Paşa Cami’nde son bulmaktadır.

Havataş

Havalimanı'nda, Havataş hizmeti bulunmamaktadır. Çanakkale Belediyesi denetimi altıdaki servislerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Metro

Şehirde metro hizmeti bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

Çanakkale Havalimanı’ndan araç kiralama hizmeti veren bir adet acenta bulunmaktadır. Yoğunluk sebebiyle istediğiniz aracı bulma konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız  0286 212 25 75 numaralı telefonu arayarak araç kiralama işlemlerinizi başlatabilir veya modabilet.com aracılığıyla da araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer

Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine modabilet.com’ un transfer hizmetinden de faydalanarak ulaşabilirsiniz. Sadece bu hizmeti talep eden yolculara sunulan transfer hizmeti için modabilet.com yetkililerine [email protected], web sitesinde yer alan iletişim formu veya +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.

Hava Durumu

Genellikle ılımandır. Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin arasında geçiş iklimi olarak görülür. Edremit körfezinde Akdeniz iklimi görülürken, orta kesim ve Gelibolu yarımadasında Balkanlardan gelen soğuk hava etkisiyle havalar soğuk geçer. Kar yağışları az lakin don olayları fazladır. Yaz mevsiminde yağışlar oldukça azdır. Yağışlar çoğunlukla kış ve ilkbahar mevsimlerinde yağar. Bu bakımdan ormanca zengin illerin arasındadır.  Çanakkale’de görülen en yüksek sıcaklık 39 °C ve en düşük sıcaklık ise -22 °C’dir.

Gezilecek yerler

Çanakkale'de gezilecek yerler arasında başlıca; Çanakkale Şehitler Anıtı, Aynalı Çarşı, Truva Antik Kenti, Çanakkale Deniz Müzesi, Truva Heykeli, Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Namazgah Tabyaları, Çanakkale Şehitler Müzesi, Bozcaada (Tenedos), Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Ayvacık (Assos), Gökçeada (İmroz), Biga (Parion), Gelibolu Mevlevi hanesi gezilecek yerler arasındadır. Tarih ile çok ilgili iseniz tatilinizin vaktini oldukça uzun tutmanızı öneririz; çünkü gezilecek yerlerin sayısı çok fazla ve her tarafı tarih kokan bir şehirdir.

Alışveriş

Çanakkale'nin Aynalı Çarşı’sı hem geçmişten izler taşıdığı için gezilecek yerler arasında hem de güzelce alışveriş yapılacak bir mekan olarak ilk tercihiniz yer olabilir. Daha başka alışveriş yerleri olarak Zeynep Aksu Cam Atölyesi, Dada Tasarım, Kedi Kulağı kitapevi, Reyhan Seramik Atölyesi, Gökhan'ın Bal Çiftliği, 17 Burda Alışveriş Merkezi, Pakt Plus Alışveriş Merkezi, Troy park başlıca alışveriş için gezebileceğiz yerlerdendir.

Ne, Nerede Yenir?

Çanakkale'nin meşhur lezzetlerinden bazıları; Ezine peyniri, sardalya balığı, peynir helvası, Gelibolu böreği,  simit lokumudur. Deniz kenarında bir şehir olduğu için lezzeti deniz ürünlerini kıyı boyu restoranlarda bulabilirsiniz. Bazı yerleri örnek verecek olursak; Battı Balık Restoran, Sea Side Restoran, Cafeka, Akol Balık Restoran, Mavi Kapı Kafe, Şevk-et Steak House, Hayati Chef, Sardunya Ev Yemekleri, Hektor Şarap Evi, Assos Kale Restoran, Yengeç Restoran gibi yerler güzel ve değişik tatlar tadabileceğiniz başlıca yerlerden bazılarıdır.

Gece Hayatı / Eğlence

Çanakkale’de gece hayatı Kıyı kesiminde daha hareketlidir. Kıyı şeridi barların ve kafelerin yoğunlaştığı bölgedir. Öğrencinin yoğun olduğu şehirde bir çok alternatif mekan bulunmaktadır. Kemal Paşa Mahallesi, Yalı caddesi civarı yoğun bölgelerdir. Duvar Cafe Bar, Macleren's Irish Pub, Hayal Kahvesi, Bar Duck Cafe ve Bar, Jack'n Pub, Jako Bar, Sünger Shot House, By Joker, Sultan Bar, Mor Salkım Bar gidebileceğiz ve güzelce eğlenebileceğiz bazı mekanlardır.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Tarih ile iç içe olan bir şehir ve gezilecek çok fazla yer olduğu için; şehri anlatan broşür, şehir planı, tarihi yerleri gösteren haritaları yanınıza almanızı öneririz. Gideceğiz tarihi yerleri rehber yardımı alırsanız daha keyifli anlar geçirebilirsiniz. Ayrıca yolculuğa başlamadan gidilecek yerler hakkında önceden bilgi sahibi olmanız yapacağınız gezide tam verim almanızı sağlayacaktır.

Kışın gezmeyi planlıyorsanız kalın giysileriniz yanınıza almayı sakın unutmayın, feribotla da ulaşmak istediğiniz yerler olacaktır.

Konaklama

Sadece Türk tarihinde değil, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Almanya ve daha bir çok devletin tarihinde de yer eden Çanakkale'ye her sene yoğun bir şekilde ziyaretçi gelmektedir.  Bu açıdan Çanakkale’de konaklama için bir çok alternatifiniz bulunmaktadır.  Bunlardan bazıları Rumeliler Rezidans, Grand Ece Hotel, Kestanbol Hotel, Sunaba Kasrı Hotel, Udi Hotel, MRG Hotel, Class Suite Hotel, Anemos Hotel, Villa Belen, Hotel Zileli, Egem Pansiyon ve daha birçok konaklama yeri mevcuttur. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.


 

 

>