+0 850 532 15 22[email protected]

Kars Ucuz Uçak Bileti Fiyatları Sorgula

  • uçak bileti

Kars Hakkında 

Kars, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Ermenistan sınırında yer almaktadır. Şehir ismini, M.Ö 130- 127 yılları arasında, Kafkas Dağları’nın kuzeyinden gelerek bölgeye yerleşen Karsak Oymağı’ndan almıştır.  Şehir nüfusunun büyük çoğunluğu kırsal kesimde yaşamaktadır. Fiziki yapısından dolayı geniş otlak ve meralar bulunan şehirde tahıl tarımı ve geleneksel mera hayvancılığı halkın başlıca geçim kaynağıdır. Bitki örtüsünün arıcılığa elverişli olması, çiçek türü ve bolluğu meşhur Kars Balını ön plana çıkarmıştır.

Kars Harakani Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

1988 yılında içhatlarda, 1993 yılında da dış hatlarda hizmet vermeye başlayan havalimanı şehirden 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kars Harakani Havalimanından şehir merkezine,  otobüs, taksi, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı iç ve dış hatlar geliş terminali önünde bulunan taksi duraklarında bulunan ticari araçlarla şehir merkezine kısa sürede ulaşmanız mümkün olabilmektedir.  Havalimanına sürekli olarak hizmet veren 10 adet araç bulunmakta olup, zor durumda kalmamanız açısından uçaktan iniş saatinize göre de taksi durağını arayarak taksi talep edebilirsiniz.

Otobüs

Kars Belediyesi’ne ait otobüsler ile havalimanında şehir merkezine karşılıklı seferler düzenleyen otobüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanı’ndan kalkan otobüsler uçakların iniş saatlerine göre hizmet vermektedir. Bir adet otobüsün hizmet verdiği havalimanından şehir merkezine gelen otobüsler Aslan Heykeli önüne kadar hizmet vermektedir.

Havataş

Harakani Havalimanı’nda Havataş hizmeti verilmemektedir.  Fakat Sınır Turizm araçları Havataş gibi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım hizmeti vermektedir. Aynı firma Harakani Havalimanı’ndan Ardahan şehir merkezine de ulaşım hizmeti vermektedir.

Uçak iniş saatinden yarım saat sonrasında havalimanından hareket eden Sınır Turizm servisleri ile Kars şehir merkezinde Faikbey Caddesi’ne, Ardahan şehir merkezinde ise Kongre Caddesi ne kadar hizmet vermektedir.

Metro

Şehirde henüz metro altyapısı bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

Kars Harakani Havalimanı’nda Öz Sema Otomotiv ismiyle hizmet veren bir adet araç kiralama ofisi bulunmaktadır. Araç kiralama hizmeti için seyahat acentesi olarak her alanda hizmet veren modabilet.com web sitesi yetkililerine mail, iletişim formu veya telefonla ulaşarak da bilgi alabilir ve hizmet talep edebilirsiniz.

Transfer Hizmeti

Harakani Havalimanı’ndan şehir merkezine transfer hizmeti için seyahat ettiğiniz acenta ile görüşmeniz veya modabilet.com yetkilileriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Transfer hizmeti özel hizmet olup sadece talep eden yolculara verilen ücretli bir hizmet olup, havalimanından alınarak şehir merkezi veya istenilen noktaya bırakılmanızı kapsamaktadır. Ücret bilgisi ve daha detaylı bilgi için modabilet.com iletişim formunu doldurabilir, telefonla arayabilir veya mail atabilirsiniz.

Hava Durumu  

Kars ilinde sert karasal iklim hâkimdir. Yüksekliğin fazla olması sebebiyle şehirde kışlar uzun ve sert, yazlar ise yağışlı ve ılık geçmektedir. Sibirya’dan gelen yüksek basıncın etkisi altına giren ilk şehir olan Kars’ta kar yağışı oldukça fazladır ve kış yaklaşık 7 ay sürmektedir. İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri ise yok denecek kadar az sürmektedir. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak seyahat planınıza göre kıyafet seçiminiz büyük önem taşımaktadır.

Gezilecek yerler            

Doğal güzellikleri ve tarihi eserleri bakımından zengin şehirde, tarihi eserlerin büyük çoğunluğu günümüze aslını koruyarak ulaşamamıştır. Gezilecek yerler arasında Sultan Melik İzzeddin tarafından yaptırılan Kars Kalesi, 963-1033 yılları arasında yaşamış Kars için önemli kişilerden olan Ebû'l Hasan Harakân-i, Selçukluların Anadolu’da inşa ettikleri ilk cami olan Menuçehr Camisi ve Rusya’nın şehri işgal ettiği dönemde kilise olarak yapılmış daha sonra camiye dönüştürülmüş Fethiye Camii yer almaktadır. Kars’ta gezilecek diğer yerler ise Arpaçay üzerinde yer alan Ani Antik Kenti, Kars Müzesi, Osmanlı mimarisinin örneklerinden Beylerbeyi Sarayı, günümüzde müze olarak kullanılan Havariler Kilisesi, önemli kayak merkezlerinden Sarıkamış Turizm Merkezi, 182 kuş çeşidiyle Kuyucuk Kuş Cenneti ve şifalı su kaynakları olan Kaplıcalar’dır.

Alışveriş             

Şehirde yer alan Kars çarşılarını gezerek doğal boyalı kıl, ipek, pamuk ve yün iplikler kullanılarak yapılan, yöresel motifleriyle Kars halı ve kilimleri, yöresel gümüş kemerler, başlıklar ve gümüş takılar ile Kars Kaşarı ve Kars Balı alabilirsiniz. Semt pazarlarında ise kurutulmuş sebze ve otlar ile kışlık salça, reçel ve erişte gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir ?       

Doğu Anadolu mutfağının eşsiz lezzetlerini bulabileceğiniz şehirde yemek yiyebileceğiniz yerler arasında, Ayran Aşı ve Kaz Tandır ile şehrin ünlü restoranlarından Kars Kaz Evi, Erişte Aşı Çorbası ve Revan Köftesi’ni deneyebileceğiniz Hanımeli Restoran,  Çıldır Gölü’nden taze olarak tutulan Sarı Balık yiyebileceğiniz Atalay’ın Yeri, Hangel ve Kuzu Pörtledme için Kars Evleri Restoran, en güzel Erişte Pilavı, Isırgan ve Evelik Çorbaları için Ani Restoran bulunmaktadır.

Gece Hayatı     

Şehirde yaşanan soğuk ve uzun geceler üniversite öğrencilerinin düzenlediği eğlenceler ve Kafkas Kültürleri Festivali kapsamında düzenlenen sinema, tiyatro ve dans gösterileri ile canlanmaktadır. Bunlar haricinde şehirde bulunan bar, taverna ve otellerin barları diğer eğlence alternatifleri arasında yer almaktadır.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler          

Türkiye’nin en soğuk illeri arasında bulunan şehre ziyaretiniz kış aylarına denk geliyorsa en kalın kıyafetlerle gitmenizi öneririz. Kış turizmi için de ziyaret edilen şehir sömestr zamanlarında en yoğun zamanlarını yaşamaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak otel rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız sizin için faydalı olacaktır.

 Seyahat planınızda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise olumsuz hava koşulları yüzünden uçuşun iptal olması ya da yolların ulaşıma kapanması ihtimaline karşı hava tahmin raporlarına bakmanızı öneririz.

Havalimanından direk olarak otogara servis bulunmaktadır. Bu nedenle de havalimanından otogara geçmek isteyen kişiler şehir merkezine geldikten sonra ayrıca servis veya şehir içi otobüslerle otogara ulaşabilirler. Ayrıca şehrin biraz dışında yer alan Ani Ören Yeri, Sarıkamış Kış Sporları Merkezine grup halinde gidecekseniz taksi veya otobüs yerine araç kiralama sizin için daha uygun olabilir.

Konaklama        

Şehirde konaklama seçenekleri arasında yıldızlı oteller harici, butik oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Şehrin tarihi atmosferine yakın ve neredeyse doğa ile iç içe konaklama imkânı sunan oteller arasında en çok tercih edilen şehir merkezinde ve Sarıkamış’ta bulunan otellerdir. Oldukça kaliteli hizmet sunan Kars otelleri arasında Sarıkamış Habitat Otel, Grand Ani Hotel, Hotel Katerina Sarayı, Konak Hotel, Çamkar Otel Sarıkamış, Hotel Temel, Güngören Hotel, Büyük Kale Hotel ve Dolina Sarıkamış Hotel bulunmaktadır. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

 

>