+0 850 532 15 22[email protected]

Sinop Uçak Bileti

  • uçak bileti
  • modabilet mobil

Sinop Şehri Hakkında

Türkiye Cumhuriyet'inin Karadeniz Bölgesinde olan bir şehirdir. Karadeniz kıyısında; doğal limanı olan bu kent, doğa ve tarihle iç içe bir yerleşim yeridir. Tarihte; ticaret merkezlerinden biri olan şehrin limanı, Antik Çağ'da daha çok kullanıldığı bilinmektedir. Selçuklu zamanında zamanla kum dolan liman kullanılmaz hale gelerek kapatılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Candaroğulları, Osmanlı imparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Sinop Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Sinop havalimanı 1993 yılında hava trafiğine girmiş olup 2001 yılında kapatılmıştır. Daha sonra 2008 de tekrar açılan havalimanı haftanın 7 günü sivil havacılık kategorisinde hizmet vermektedir. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımına taksi, servis, araç kiralama ve transfer hizmeti kullanılmaktadır.

Taksi

Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşım oldukça kolaylık sağlamaktadır. Uçak iniş saatlerinde göre yolcu çıkış noktasında taksi bulunmaktadır.  Taksi bulunmadığı durumlarda 0542 647 31 59 numaralı telefonu arayarak taksi çağırabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanından şehir merkezine belediye otobüsleri bulunmamaktadır. Sadece şehir merkezinde minibüs hatlarıyla ulaşmak istediğiniz yerlere gidebilirsiniz.

Havataş

Havalimanında, Havataş hizmeti verilmemektedir.

Metro

Sinop şehrinde metro hizmeti bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

Havalimanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak ulaşmak isterseniz, havalimanı içinde bulunan Enterprise araç kiralama ofisine uğrayarak veya önceden 0 538 546 57 57 numaralı telefonu arayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca araç kiralama işlemleriniz için modabilet.com yetkilileriyle iletişime de geçebilirsiniz.

Transfer

Sinop Havalimanı’ndan şehir merkezine transfer hizmetinden faydalanarak seyahat edebilmek için modabilet.com yetkilileriyle iletişime geçmeniz ve transfer hizmeti talep etmeniz gerekmektedir. modabilet.com yetkililerine web sitesinde yer alan iletişim formunu doldurarak, [email protected] mail atarak veya +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayarak iletişime geçebilir. Transfer hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hava Durumu

Sinop birçok iklimin iç içe geçtiği bir şehirdir. Yaz mevsiminin birkaç ayı haricinde sürekli nemli ve yağış görülen kentte, ılıman bir hava hakimdir. Sürekli esen rüzgârlar şehirde etkilidir. 100 ile 130 gün arası yağışlı geçen şehirde; metrekareye ortalama 680-1080 mm yağmur yağmaktadır. En yüksek sıcaklık 35 °C, en düşük sıcaklık -8,4 °C olarak ölçülmüştür.

Alışveriş

Sinop'ta el sanatlarından oymacılık meşhurdur; bunun için hediyelik eşyaları liman bölgesindeki küçük ve şirin dükkânlardan bulabilirsiniz. Ayrıca Sinop'ta meşhur olan ahşaptan yapılmış tekne maketlerini 50 yıldır yapan, Ayhan Demir Usta'nın yeri olan Ayhan Kotrası sizin için güzel alışveriş yapabileceğiniz yerler arasındadır. El yapımı av malzemeleri, ketenden yapılan örtüler ve giysileri de şehir içinde çeşitli dükkanlarda bulabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir ?

Karadeniz denilince ilk akla gelen balıktır; çoğu yerde bulabileceğiniz balık lokantalarında taze tutulmuş balık yiyebilirsiniz.  Sinop cevizli mantısı oldukça ünlüdür, bu lezzetli yemeği Teyzenin Mantı salonunda yiyebilirsiniz. Bileydim meyvesi ise oranın orman meyvelerindendir, bu güzel meyveyi de tatmanızı öneririz.  Şehir merkezine yarım saat uzaklığı olan Erfelek ilçesinde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Mısır çorbası, içli tava, nokul, katlama, sirkeli pırasa o yörede tadabileceğiniz farklı yemeklerdir. Öztürk restoran, Tarihi Sebat Lokantası, Okyanus Balık evi, Yörem sofrası, Saray restoran gibi mekanlarda bu lezzetleri bulabilirsiniz.

Gece Hayatı / Eğlence

Gündüzü kadar gecesi de güzel olan Sinop şehrinin gece hayatı, size gündüz yorgunluğunuzu unutturacaktır. Bir mekâna girmeden önce sahil kısmında dolaşmanızı, bu tadı kaçırmamanızı öneririz. Ardından Kulis Pub, Paradise Club, Kale Bar' a gidip eğlenebilirsiniz.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Yağışlı günlerin sayısı çok fazla olduğu için giysilerinizi bu duruma göre ayarlamanızı öneriyoruz. Şemsiye, yağmurluk ve benzeri eşyalarınızı unutmamanızı şimdiden hatırlatıyoruz.

Dağ gezilerine çıkmayı planlıyorsanız bunun için ekipman planı yapmanızı öneririz.

Gideceğiniz yerleri yürüme mesafesinde olduğu için rahatça gidebilirsiniz ve böylelikle bazı masraflardan kaçınabilirsiniz.

Konaklama

Az nüfusa sahip Sinop ili konaklama konusunda, gayet kaliteli ve uygun fiyat yerlerine sahiptir. Her bütçeye uygun bu yerlerin manzarası ve konumu sizi doğa ile iç içe olmanızı sağlıyor. Balık tutmak veya deniz seyahati yapmak için uygun olan yerler mevcuttur. Reis Hotel, Zinos Hotel, Sinop Antik Hotel, Sinopark Hotel, Vira Hotel, Denizci Hotel, Özcan Apart, Ay ışığı Apart Hotel, Ufuk Apart Pansiyon gibi yerlerde  kalabilirsiniz.

>