+0 850 532 15 22[email protected]

İstanbul’da Gezilebilecek Müzeler

  • uçak bileti
  • uçak bileti

İstanbul yalnızca ülkemiz için değil dünya çapında önem taşıyan bir şehirdir. Şiirlere, şarkılara, öykülere konu olmuş olan İstanbul pek çok doğal güzelliğe, tarihi bir mirasa ve köklü bir kültüre ev sahipliği yapar. Özellikle son yıllarda adından sıklıkla kültür şehri diye bahsettirir. Bu gelişmelerde İstanbul’da yapılan sanatsal ve kültürel faaliyetlerin etkisi büyüktür. Aynı zamanda İstanbul’da var olan birbirinden değerli müzeler de İstanbul kültürüne büyük artılar sağlar. İstanbul’da gezilebilecek müzelere ve gerekli olan detaylara yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

 

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi 2001 senesinde kurulmuştur ve ülkedeki ilk büyük özel bütçeye sahip olan müzedir. Müze aynı zamanda şehirdeki en büyük sergilere de ev sahipliği yapar. Müzede birbirinden değerli eserler sergilenir. Özellikle klasik eserlerinde yer alan resim, mobilya ve hat sanatı oldukça ön plandadır. Altın Köşk’te yer alan müzede Picasso, Anish Kapoor, Rodin ve Monet gibi oldukça büyük sanatçıların eserleri sergilenmiştir. İstanbul’da gezilecek müzeler arasında mutlaka yer alması gereken bir müzedir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Müzesi ülkedeki ilk çağdaş müze olma özelliği ile ön plana çıkıyor. Müze Tophane’de bulunan eski Antrepo yapısında yer alıyor. Tüm sene boyunca özellikle güncel sanatçıların eserlerine yer veren müze daha çok resim ve fotoğraf alanında koleksiyonlarla ortaya çıkıyor. Burhan Doğançay, Ali Kazma ve Kutluğ Ataman gibi oldukça önemli sanatçıların eserlerine İstanbul Modern’de ulaşmak mümkündür.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

1891 senesinde kurulan müze adeta tarihi bir miras olarak sunulur.  Müzede binden fazla eser yer alır. Gülhane konumunda yer alan müzenin yapısı da en az içeriği kadar ihtişamlıdır. Osmanlı İmparatorluğu’na dair pek çok esere yer veren müze hem binasıyla hem de içeriğindeki kıymetli eserlerle görülmeye değerdir.

Pera Müzesi

Pera Müzesi 2005 senesinden bu yana oldukça önemli eserlere ve sergilere ev sahipliği yapıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı kapsamında yer alan müze Tepebaşı tarihi Bristol Oteli içerisinde bulunuyor. Pera Müzesi daha çok klasik sergilerle ön plana çıksa da zaman zaman arkeolojik sergilerle de şehrin kalbini arttırıyor. Frida Kahlo, Diego Rivera, Goya ve Picasso gibi ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmış olan müzede Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi eseri de bulunuyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Müzenin kuruluş tarihi on dokuzuncu yüzyıl sonlarına dek uzanır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi ülkedeki en zengin koleksiyonların ev sahibi olmasıyla ünlüdür. Müzede oldukça nadir bulunan eserler sergilenir. 1400 yıllarına ait olan halılar ve seccadeler, ünlü Selçuklu halıları, 1600 yıllarında Anadolu ve Avrupa’da ünlenen Holbein halıları ve daha pek çok kıymetli eser İbrahim Paşa Sarayı’nda bulunan müzede meraklılarına sergileniyor. Müze şimdilik yenileme sebebiyle kapalı halde bulunuyor.

Topkapı Sarayı Müzesi

Yaklaşık olarak 400 sene boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun padişah konutu ve idare merkezi olan saray Cumhuriyet’in kurulmasıyla müze haline getirilmiştir. Dünya çapında üne sahip olan saray müze mimari yapısıyla, içinde barındırdığı koleksiyonlarla, arşiv belgeleri, padişah eşyaları ve kutsal emanetlerle başlı başına bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Müze aynı zamanda ünlü Kaşıkçı elmasına da ev sahipliği yapma özelliği taşıyor.

>