+0 850 532 15 22[email protected]

Adıyaman Uçak Bileti

  • uçak bileti
  • uçak bileti

Adıyaman Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti'nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan, tarih ve doğayla iç içe olan şehirdir.  Bölgede yapılan araştırmalarda en eski yerleşim yerlerine ait izler bulunmuştur. Şehrin tarihinde Hititler, Asurlar, Persler, Makedonya, Kommagene Krallığı, Roma, Emeviler, Abbasiler, Selçuklu, Memlüklüler, Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Adıyaman Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Adıyaman Havalimanı 1998 de hava sahası yolcu taşıma hizmetine açılmıştır. Sivil statüsünde olup iç hat hizmeti vermektedir. Adıyaman Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 22 kilometredir. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi, servis, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Taksi

Adıyaman Havalimanı'ndan şehir merkezine hizmet veren taksiler, iniş saatlerinde yolcu çıkış noktasında hazır olarak beklemektedir. Taksi bulunmadığı durumlarda 0416 244 22 12 telefon numarasını arayarak taksi çağırabilirsiniz. Mağdur olmamak için uçak iniş saatinden önce arayabilirsiniz.

Otobüs

Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsleri hizmet vermektedir. Havalimanında uçak iniş saatlerinde Türk Hava Yolları’na ait servis otobüsleriyle şehir merkezine ulaşabilirsiniz

Havataş

Adıyaman Havalimanında Havataş hizmeti bulunmamaktadır.

Metro

Şehirde metro hizmeti bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

Adıyaman Havalimanı’ndan araç kiralama hizmeti veren Avis Rent A Car firması acentasına uğrayarak araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz modabilet.com tur hizmetleri kapsamında sunduğu hizmetlerden biri olan araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Transfer

Adıyaman Havalimanı’ndan şehir merkezine modabilet.com’ un transfer hizmetinden faydalanarak ulaşabilirsiniz. Transfer hizmeti kapsamında havalimanından alınarak istediğiniz noktaya kadar kolaylıkla seyahat edebilmeniz için modabilet.com web sitesi yetkililerine, iletişim formunu doldurarak, [email protected] mail adresine-mail göndererek veya +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayarak iletişime geçebilirsiniz

Hava Durumu

Konumu ve dağların dizilişi nedeniyle kuzey tarafı karasal iklim yaşarken, güney taraf ova olduğu için daha ılıman geçmektedir. Kışın yağışlı ve soğuk, yazın sıcak ve kurak geçer. Ortalama yağış miktarı 840 milimetredir. Adıyaman’da görülen en yüksek sıcaklık 45 °C ve en düşük sıcaklıkta -14 °C ‘dir.

Gezilecek yerler

Tarihi ve doğasıyla hikâyelere, öykülere, filmlere konu olan Adıyaman şehri, her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Çok sayıda gezilecek ve görülecek yeri olan şehirde ilk olarak Adıyaman Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Gerger Kalesi, Adıyaman Yeni Kale, Cendere Köprüsü, Altınlı köprü, Göksü Köprüsü görebileceğiz mimari yerlerden birkaçıdır. En eski medeniyetlerinde yaşamış olduğu bölgede çok fazla antik kent bulunmaktadır. Perre Antik Kenti, Pirri Antik Kenti, Arsemia Antik Kenti, Haydaran ve Turuş Kaya Mezarları, Sofraz Tümülüs Mezarları, Beştepeler görüp gezebileceğiniz, çoğu Roma döneminden kalmış yerlerden bazılarıdır. Adıyaman Ulu Cami, Yeni Pınar Cami, Abuzer Gaffari Türbesi, St. Petrus Kilisesi, St. Pevlus Kilisesi görebileceğiniz yerler arasındadır. Dünyaca ünlü ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras listesinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı bolca vakit ayırabilirsiniz.

 

Alışveriş

Adıyaman şehrinde yöresel eşyaların ve yemeklerin yoğun ilgi gördüğü bir kenttir.  Halı, kilim, heybe, nemrut heykelleri alabilirsiniz. Bunun için uğrayacağınız ilk yer olarak Oturakçı Pazarından alışveriş yapabilirsiniz.  Bu pazarda ayrıca sadece halı değil daha başka el sanatları ile ilgi hediyelik eşyalar almanız da mümkündür. Nemrut turistlik tesislerinden de küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Meşhur Besni üzümünü de çoğu yerde bulabilir ve alabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir?

Adıyaman şehir yöresel lezzetleriyle zengin bir mutfağa sahiptir. Köfte olarak çiğ köfte, içli köfte, ekşili köfte, mercimek köfte oldukça ilgi görmektedir. Şıllık, cılbır, pestil yapıştırma, Adıyaman tavası, kabak aşı, karıştırmalı aş, patlıcan cacığı,  burma tatlısı gibi birçok yöresel lezzet bulunmaktadır. Kahta ilçesinde baraj gölünde balık yiyebilirsiniz. Peri Hanım Sofrasında meyir yoğurt çorbası, içli ve ekşili köfte, patlıcan dövme, perieli kebabı, şıllık tatlısı gibi yöresel lezzetleri yiyebilirsiniz. Kebapçı Beko, Sofra Restoran, Paşa Konağı Restoran, Süreyya Et Lokantası başlıca yemek yiyebileceğiniz yerler arasındadır.

Gece Hayatı / Eğlence

Şehir merkezinde gece hayatı çok fazla hareketli değildir. Sakin bir yer olan Adıyaman şehri gece hayatında daha çok müzik eşliğinde yemek yiyebileceğiniz yerlerin sayısı fazladır.  Eğlenmek için otellerin eğlence yerleri, Reina Cafe, Makara Bar gibi mekânları tercih edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Kışın ziyaret edecek misafirler için kalın giysilerini unutmamalarını öneririz. Ayrıca özel aracınızla seyahat ediyorsanız kış mevsiminde özellikle kar lastiği ve zincirinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kış mevsimlerinde Mağdur olmamak için konaklama yerlerine rezervasyon işlemlerinin yapılması öneririz.

Şehir içinde otobüsler ve dolmuşlar da hizmet vermektedir. E-bilet kullanılan toplu taşıma araçlarında ayrıca araç içinde nakit olarak da ücretinizi ödeyerek seyahat edebilirsiniz.

 Gezilecek yerler şehir içinde olduğu kadar ilçelere de yayılmış durumdadır. Bu nedenle de grup halinde bir gezi gerçekleştiriyorsanız araç kiralama sizin için daha uygun olabilir.

 

Konaklama

Adıyaman şehrine ziyaretçilerin yoğun ilgi göstermesinden dolayı konaklama hizmetleri gelişmiştir. Özellikle Nemrut Dağı Milli Parkı'na yoğun ilgi gösteren ziyaretçiler için her bütçeye uygun konaklama yeri bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan oteller arasında Rabat Resort Hotel, White Star Hotel, Hotel Vadi-i Leman, Hotel Samos, Grand Isias Hotel, Grand İskender Hotel gibi konaklama yerlerinden bazılarıdır. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.


 

 

>