+0 850 532 15 22[email protected]

Hatay Uçak Bileti

  • uçak bileti
  • uçak bileti
  • uçak bileti

Hatay Hakkında

Hatay şehri Türkiye Cumhuriyeti'nin Akdeniz bölgesinde yer alan, doğa ve tarih güzelliklerinin içe içe olduğu bir şehirdir. Tunç çağından beri yerleşim yeri olan şehir, Akat Beyliği, Hititler, Mısırlar, Urartular, Asurlar, Persler, Romalılar, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kurtuluş savaşında Suriye'nin bağımsızlığı gündeme gelince, TBMM Hatay Türk devleti kurulmasına yardımcı olmuş ardından 1938 de Türkiye topraklarına katılmıştır. Akdeniz'in en önemli liman yerlerinden olan İskenderun bu şehirdedir.

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Hatay Havalimanı 2007 de hizmete açılmıştır.  İç ve Dış hatlarda hizmet vermektedir. Sivil statüsündedir. Şehir merkezi 25 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezine ulaşım için Taksi, servis, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Taksi

Hatay Havalimanı'nın yolcu çıkış noktalarında 24 saat hizmet veren taksiler ziyaretçileri beklemektedir. Taksi bulunmadığı durumlarda taksi çağırmak için ya da hizmet hakkında daha detaylı bilgi almak için 0538 201 89 88 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanının yolcu çıkış noktalarında bekleyen servis otobüsleriyle ekonomik yönden şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havataş

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine Havataş ile ulaşım sağlanabilmektedir. Havataş araçları yolcu çıkış noktalarında beklemektedir. İskenderun, Antakya ve havalimanı yönünde hareket eden araçlar uçak iniş ve kalkış saatlerinde,   belirlemiş olduğu duraklarda ulaşım hizmeti sağlamaktadır. İskenderun da servis hareket noktası Pac Meydanı Shell benzin istasyonu önüdür. Antakya servis hareket noktaları Gündüz Caddesi, Durmuş Debbeoğlu Cami karşısı, Atatürk Parkı köşesidir.

Metro

Şehirde metro hattı proje aşamasındadır.

Araç Kiralama

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. modabilet.com web sitesinin tur hizmetleri kapsamında sunduğu araç kiralama hizmeti için web sitesi yetkilileriyle iletişime geçmeniz yeterlidir. Ayrıca havalimanında hizmet veren 3 farklı araç kiralama acentasıyla da görüşerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine transfer hizmetinden de faydalanarak seyahat edebilirsiniz. Transfer hizmeti özel bir hizmet olup sadece talep eden yolculara verilen bir hizmettir. modabilet.com transfer hizmetinden faydalanabilmek için [email protected] ‘ a mail atarak, web sitesinde yer alan iletişim formunu doldurarak veya +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Hava Durumu

Hatay şehrinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kurak ve sıcak geçerken, kışları ılık ve yağışlı geçer. Senelik yağış miktarı 880- 1200 milimetre arası değişmektedir. En yüksek sıcaklık 43°C, en düşük -6,3°C olarak ölçülmüştür.

Gezilecek yerler

Hatay doğası ve tarihi ile görülebilecek illerin başında gelir. İlk olarak Dünya'nın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Antakya Mozaik müzesine gidebilirsiniz, ardından Cam Müzesini gezebilirsiniz. Asi nehir kıyısında, hem manzarasının güzelliği hem de tarihi ile görebileceğiniz yerler arasında St. Pierre Kilisesini gezebilirsiniz. Vespasianus ve Titus tüneli görebileceğiniz yerler arasındadır. Antakya Kalesi, Koz Kalesi, Darbısak Kalesi, Payas Kalesi görebileceğiniz tarihi eserler arasındadır. Hatay'ın kaplıcaları da ziyaretçilerin yoğun yerler arasındadır. Erzin Başlamış Kaplıcaları, Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları en meşhur yerlerdendir.  Batıayaz yaylası, Belen yaylası, Beşikli mağarası, Sarıseki mağarası ve 3000 yıllık Musa ağacı görebileceğiniz doğa harikalarındandır.

Alışveriş

Hatay'ın en eski çarşısı olan Uzun Çarşısı'ndan yöresel birçok ürün bulabilirsiniz. Bunlar arasında peynir çeşitleri, ipek dokuma ürünleri, baharatlar, bölgeye ait küçük hediyelik eşyalar, takılar, sabunlar alabileceğiniz ürünler arasındadır. Ayrıca yoğurdu, biber salçası da alabileceğiniz yöresel lezzetlerdendir. Uzun çarşının içinde ayrıca hamamlar, camiler ve hanlar bulunmaktadır. Demirciler, semerciler, sepetçiler, bakırcılar, künefeciler gibi zanaatlarıyla da uğraşan pek çok yer bu çarşının içindedir.

Ne, Nerede Yenir?

Hatay'a gittiniz de yiyebileceğiniz çok fazla yöresel lezzetler bulunmaktadır. Bu lezzetler Türkiye'nin her yerinde tanınmıştır. Künefe bu lezzetlerin en başında gelmektedir.  Çınaraltı Yusuf Usta'nın yerinden künefe yemenizi öneririz. Hatay'ın mezeleri de bu zengin mutfağın içindedir.  Bu lezzetleri Hatay Sultan Sofrasında bulabilirsiniz. Hatay kebaplarının tadına bakmak isterseniz tavsiye edeceğimiz yerlerden biri Pöç kasabı ve kebap salonudur. Dönerci Tacettin Ustadan meşhur Hatay döneri yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltısında daha çok tüketilen yöresel lezzetlerden biri olan Humus'u İbrahim Ustadan tadabilirsiniz. Kebapçı Salah, Kamil'in Yeri, Konak Restoran, Kurtoğlu Restoran, Kavasoğlu Balıkçılık gibi birçok yerde yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Gece Hayatı / Eğlence

Hatay'ın gece hayatı gelen ziyaretçilerle beraber oldukça hareketlenmektedir. Gündüzün yoğun geçen temposunu gece eğlenerek gününüzü daha da güzel hale getirebilirsiniz. Buzz isim mekânda karaoke, canlı müzik isteyenler için oldukça güzel bir yer. Cabaret, Cocktail Disco Bar, Liwan Bar, Kara kedi gibi mekânlarda gece boyu eğlence sürmektedir.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Hatay’da şehir içi ulaşımda otobüsler ve dolmuşlar kullanılmaktadır. İlçeler arası daha ekonomik seyahat etmeniz için ilçe duraklarındaki otobüslere ya da seyahat şirketlerin otobüslerini kullanabilirsiniz.

Hatay bulunduğu konum itibariyle de yaz ayları sıcak ve kurak olan bir şehirdir. Bu nedenle de Hatay’a yaz seyahatlerinizde güneşten korunmanızı ve güneş koruyucu ürünlerinizi de her zaman yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Hatay’ın merkezi olan Antakya’nın yanı sıra İskenderun’da kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisidir. Denize kıyısı bulunan İskenderun, yaz mevsiminde hissedilen sıcaklık nemden dolayı fazlayken, ayrıca kış mevsiminde merkeze göre daha soğuk ve nemlidir.

Şehir içi ulaşımda e-bilette kullanılmaktadır ama minibüs tarzı araçlarla nakit ücretinizi vererek de seyahat edebilirsiniz.

Konaklama

Her sene çok fazla turistin geldiği şehirde konaklama hizmeti oldukça gelişmiştir. Her bütçeye uygun konaklama yeri bulunmaktadır. Grand Boğaziçi Hptel Harbiye, Defne Prens Hotel, Waxwing Hotel, Alev Palace Hotel, Savon Hotel, İssos Hotel, Yaman Hotel Antakya, Antik Beyazıt Hotel sayabileceğimiz birkaç yer arasındadır. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.


 

 

>