+0 850 532 15 22[email protected]

Malatya Uçak Bileti Al

  • uçak bileti
  • uçak bileti

Malatya Hakkında

Malatya, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan ve bu bölgenin en büyük şehridir. Türkiye’nin kayısı rezervinin %80’ini karşılayan şehir kayısı diyarı olarak da bilinmektedir. M.Ö 6000 yıllarından itibaren yerleşim yeri olarak kullanılan Malatya Fırat Nehri’nin verimliliği ile tarım ve hayvancılık alanında oldukça gelişmiştir. 

Malatya Erhaç Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

İlk olarak 1941 yılında hizmete açılan daha sonra 1984 yılında günümüzde hizmet verdiği bölgeye taşınan Malatya Havalimanı, şehir merkezinden 34 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Malatya Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi, otobüs, Havataş, araç kiralama ve transfer hizmetlerinden faydalanarak ulaşabilirsiniz.

Taksi

Malatya Havalimanı, gelen yolcu salonlarının çıkış noktasında bekleyen taksiler aracılığıyla hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı’na hizmet veren taksiler uçak iniş saatine göre hazır olarak bulunmaktadır. Mağdur olmamak için dilerseniz Malatya’da hizmet veren herhangi bir taksi durağını da arayarak taksi talep edebilirsiniz.

Otobüs

Havalimanı şehir merkezinden çok uzakta yer almasından kaynaklı şehir içi ulaşım hizmeti veren MOTAŞ. A.Ş tarafından havalimanına hizmet verilmemektedir. Şehir içi ulaşım ve güzergah bilgisi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Havataş

Havataş araçları, her uçuş için servis düzenlemektedir.  Uçak iniş saatinden 25 dakika sonra şehir merkezine hareket eden araçlar Onbin Konut, Polis Kantini, Polis Okulu, AFRA, MAŞTİ, 2.Ordu TSK Lojman Kavşağı, Beydağı Devlet Hastanesi (SSK), Altın Kayısı, Eski Garaj, Emeksiz Kavşağı, Doğu Garajı ve İnönü Stad Karşısı Havataş Ofisi güzergahına kadar hizmet vermektedir. Havalimanı’ndan hareket saatinden sonra yaklaşık olarak 45 dakika sonrasında şehir merkezine Havataş araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Malatya Havalimanı’ndan ayrıca Elbistan’a da servisleri bulunan Havaş araçlarının güzergahı ise Kürecik, Kozluca, Darıca, Sevdilli, Gücük Yol Ayrımı, Özbek, Demircilik, Çiçek Mahallesi ve Elbistan Otogar’a kadar hizmet vermektedir. Malatya Havalimanı’ndan Elbistan’a yolculuk süresi 120 dakika olarak belirlenmiştir. Ücret bilgisi için Havataş resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Metro

Malatya Havalimanı’ndan şehir merkezine metro ile ulaşım sağlanamamaktadır.

Araç Kiralama

Havalimanı içerişinde bulunan araç kiralama ofisleri bulunan firmalar Meydan Oto Kiralama, Grand Rent A Car ve Avis Rent A Car’dır. Uçak inişinizden önce telefonla iletişime geçerek veya havalimanından bulunan acentalara uğrayarak araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca modabilet.com yetilileriyle de iletişime geçerek araç kiralama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Transfer

Malatya Havalimanı’ndan transfer hizmetinden faydalanarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Kalabalık gruplar halinde veya tek başınıza da olsanız bu hizmetten faydalanabilmek için modabilet.com yetkilileriyle [email protected], +0 850 532 15 22 numaralı telefon veya web sitesinde yer alan iletişim formu aracılığıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Transfer hizmeti özel bir hizmet olup sadece talep eden yolculara verilmektedir.

Hava Durumu

Bulunduğu bölge itibariyle çok soğuk bir kent izlenimi uyandırsa da Malatya çevresinde yer alan Sivas, Tunceli ve Elazığ’a göre daha ılıman bir iklime sahiptir.  Kışları soğuk ve karlı, yazları ise sıcak ve kurak olan şehirde ölçülen en yüksek sıcaklık 42,5 °C ve en düşük sıcaklık ise -22 °C ‘dir.

Gezilecek yerler

Malatya’da gezilecek yerler arasında en çok bilinen ve gidilen yerlerden birisi Somoncu Baba Türbesidir. Ayrıca Malatya Müzesi, Malatya Başkonaklar Etnografya Müzesi, , Hasan Gazi Türbesi, Mustafa Paşa Kervansarayı ve Şire Pazarı’da özellikle görmeniz gereken yerler arasındadır. Malatya’da gezilecek tarihi yerlerin hiç birini atlamadan güzel bir kültür turizmi gezisi için modabilet.com tur hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Alışveriş

Malatya’da alabilecekleriniz arasında kayısı ve kayısıdan yapılan, konserve, jöle, reçel, yeşil kayısı turşusu ve kayısı pestili ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca el yapımı bakır ve oyma tahta ürünleri ve oyalı yazmalarda satın alabilirsiniz. Malatya’da alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında kent merkezinde yer alan Kuru Kayısı Pazarı, Kapalı Çarşı ve Bakırcılar Çarşısı ilk akla gelenlerdir. Ayrıca Malatya Park Alışveriş Merkezi, Büyük Baharatçı Alışveriş Merkezi, Makro ve Bluewear Alışveriş merkezilerinde de alışveriş yapabilirsiniz. 

Ne, Nerede Yenir?

Malatya’ya bu bölgeye özgü olarak yapılan Satır’ı en lezzetli olarak Hürriyet Parkı’nda yer alan kebapçılarda tadabilirsiniz. Alabalık tesislerinin de bulunduğu Malatya’da alabalık yemek için Ali Dayı’nın Yerini, taze etlerin pişirildiği ve lezzetinden ödün vermeyen Mangal Vadisi, tandır ve kağıt kebabı için Tavacı Şükrü’yü ve köfte severler içinde belediye binasının arkasında yer alan köftecileri tercih edebilirsiniz. Odun ekmeğinin en lezzetlisi de adından da anlaşılacağı gibi kesinlikle Somoncu Baba’da tadabilirsiniz.

Malatya’da değişmez tek bir şey varsa oda Kordon Boyu’n da dondurma yemeden ayrılmamanız gerektiğidir. Birbirinden lezzetli dondurmaları tadabilirsiniz. 

Gece Hayatı / Eğlence

Malatya’da her kesime hitap eden eğlence mekanları bulmak oldukça kolay. Şehir merkezinde ve Kordon Boyu’n da yer alan kafeler barlar ve meyhanelerden birini tercih edebilirsiniz.  ayrıca alışveriş merkezleri içinde yer alan oyun alanlarında da oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Havalimanı şehir merkezinden 34 kilometre mesafede yer aldığından kaynaklı taksi ile şehir merkezine ulaşım oldukça pahalı olabilmektedir. Bu nedenle de Havataş otobüs veya grup halinde geldiyseniz de araç kiralama ile transfer hizmetinden faydalanarak şehir merkezine ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Malatya’da şehir içi toplu taşımalarda Malatya Kart kullanılmaktadır. Malatya Kart özel satış noktalarından kartınızı alabilirsiniz.

Konaklama

Malatya’da turizm açısından en çok tercih edilen yerler, Darende, Yeşilyurt ve şehir merkezidir. Bu bölgelerde konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlardan bazıları; Anemon Oteli, Ramada Malatya, Palancı Otel, Otel Altın Kayısı, Büyük Malatya Oteli ve Anatolia Butik Otel’dir. Konaklama için ayırdığınız bütçeye göre size en uygun oteli bulabilmek için modabilet.com yetkilileriyle iletişime geçerek tur hizmetlerinden faydalanabilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>