+0 850 532 15 22[email protected]

Modabilet.com hakkında sık sorulan sorular

  • uçak bileti

Sık sorulan sorular;

 

Modabilet.com dan uçak biletimi nasıl temin edebilirim?

www.modabilet.com uçak bileti satış sitemize giriş yaparak belirlemiş olduğunuz parkuru ve tarihi ilgili alanlara doldurduktan sonra ekranınıza gelen size uygun olan alternatiflerden birisini seçerek kredi kartınız ile 3D sistemiyle cep telefonunuza gelecek şifreyi sisteme girerek uçak biletinizi güvenilir bir şekilde online satın alabilirsiniz.

 

Uçuş esnasında kimlik ibraz edilmesi gerekmekte midir?

Yurt içerisinde gerçekleşecek seyahatlerinizde uçuş esnasında nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet ile,  yurt dışı uçuşlarınızda ise mutlaka pasaportunuzu ilgili görevliye göstermeniz gerekmektedir. Yeni doğan bebekler için henüz nüfus cüzdanı çıkartılmamış ise uçuş esnasında hastaneden alınmış olan doğum kâğıdını göstermeniz yeterli olacaktır.

 

Uçuş saatine ne kadar zaman kala havalimanında bulunulması gerekir?

Yurtiçinde gerçekleşecek uçuşlarda bir saat, yurtdışında gerçekleşecek seyahatlerde ise iki saat önce havalimanında bulunmanız gerekmektedir. Ayrılacağınız mekândan gitmeniz gereken havalimanına doğru trafiği her zaman göz önünde bulundurarak  yola çıkmalısınız. Havayolları check-in işlemi sırasında kuralları sıkı tuttuğundan maddi açıdan sıkıntıyı düşmemek ve seyahatinizden önce stres yaşamamak adına check-in işlemleri için zamanında havalimanında hazır bulunmanızı tavsiye ederiz.

 

Uçuş esnasında uçak biletimi yanımda bulundurmama gerek var mıdır?

Uçak biletleriniz elektronik bilet olarak düzenlendiğinden bilet çıktısını yanınızda bulundurmanıza gerek yoktur. İsim ve soy isminizden uçak biletiniz ile ilgili kayıtlara ulaşılabilmektedir. Havalimanında havayolunun ilgili personeline ibraz edeceğiniz iç hatlarda nüfus cüzdanı, dış hatlarda pasaport uçuşa katılmanız için yeterli olacaktır.

 

Uçak bileti satışı esnasında hizmet bedeli alınıyor mu?

Müşterilerimizden satın aldıkları her bilet üzerinden her havayolu gibi hizmet bedeli alınmaktadır. Bu ücret ayrıca ödenen bir rakam değildir. Uçak bileti alımı esnasında ücretin içerisinden tahsil edilmektedir.

 

Bebek yolcular için uçuş esnasında uygulanan prosedürler nelerdir?

Uçuş yapacağı esnada 2 yaşını doldurmamış olan yolcular bebek yolcu kategorisinde seyahat ederler. Yeni doğmuş olan bebekler 7 gününü doldurduktan sonra ebeveyni ile refakatli uçuş gerçekleştirebilir. Ayrıca bir koltuk alınmasına gerek yoktur. Anne veya babasının kucağında seyahat edebilir.

 

Refakatsiz seyahat eden çocuk yolcular için uçuş esnasında uygulanan prosedürler nelerdir?

2 yaşını doldurmuş ve 12 yaşından gün almamış bütün yolcular çocuk yolcu kategorisinde seyahat eder. Çocuk yolcuların tek başlarına seyahat edebilmeleri için 07 ve 12 yaşları arasında olmaları gerekmektedir. Bu durumda havalimanında yetki belgesi doldurulması ve hem anne hem de baba tarafından noterden alınmış muvaffakatnamenin ilgili personele ibraz edilmesi gerekmektedir. Ebeveynlerinden biri ile seyahat edecek çocuk yolcu için diğer ebeveyn için noterden alınmış olan muvaffakatnamenin gösterilmesi gerekmektedir.

 

Refakatli seyahat eden çocuk yolcular için uçuş esnasında uygulanan prosedürler nelerdir?

2-6 yaş arası tüm çocuk yolcular ya ebeveynleri ile veya ebeveyni tarafından yetkilendirilen refakat kabin memuru ile seyahat edebilirler. Refakatçi kabin memuru ile seyahat edecek çocuk yolcular için havayoluna 48 saat önceden talepte bulunulmalı ve çocuk ile ilgileneceğinden ötürü kendisinin uçak bilet bedeli çocuğun ebeveyni tarafından karşılanmalıdır. Ve refakatli yolcu taşıma belgesi her iki tarafça doldurulup karşılıklı olarak imzalanmalıdır.

 

Kıbrıs uçuşları esnasında yanımızda pasaport bulundurmaya gerek var mıdır?

Kıbrıs seyahatlerinizi sadece nüfus cüzdanınızın aslını göstererek tamamlayabilirsiniz.

 

Uçuş esnasında kabin içerisinde taşınabilen el bagajının özellikleri nasıl olmalıdır?

Kabin içerisine alınabilen el bagajı tamamen uçuşu gerçekleştiren yolcunun sorumluluğu altındadır. Kabinde taşınabilen el bagajı için havayolu şirketi ücret talep etmemektedir. El bagajları taşıyan yolcunun önünde ki koltuğun altına veya baş üstündeki dolaplara yerleştirmeye uygun ölçülerde olmalıdır.

 

Hamile yolcular için uçuş esnasında uygulanması gereken prosedürler nelerdir?

Yirmi sekiz hafta yani yedi ayı doldurmamış olan hamile yolculardan havayolu şirketi herhangi bir doktor raporu talep etmemektedir. Tek bebek bekleyen hamile yolcular 28. Haftadan 36. Haftaya kadar olacak şekilde doktorun vermiş olduğu ‘’uçakla seyahat etmesinde herhangi bir sakınca yoktur’’ yazısı ile uçakla seyahatini gerçekleştirmesine müsaade edilir. 36. Hafta itibariyle elinde doktor raporu olmuş olsa bile uçakla seyahat etmesine müsaade edilmemektedir.  İki veya daha fazla bebek bekleyen hamile yolcular 28. Haftadan 32. Haftaya kadar olacak şekilde doktorun vermiş olduğu ‘’uçakla seyahat etmesinde herhangi bir sakınca yoktur’’ yazısı ile uçakla seyahatini gerçekleştirmesine müsaade edilir. 32. Hafta itibariyle elinde doktor raporu olmuş olsa bile uçakla seyahat etmesine müsaade edilmemektedir. Verilen rapor yedi günden eski olmayıp, ilgili yazının üzerinde doktorun ismi, soy ismi, imzası ve diploma numarası mutlaka bulunmuş olmalıdır.

 

Engelli yolcular için uçuş esnasında uygulanan prosedürler nelerdir?

Görme engelli yolcularımız tek başlarına;  işitme engelli yolcularımız tek başlarına seyahat edebilmektedir. Yalnız aynı anda hem görme hem işitme engelli olan yolcularımız tek başlarına seyahat edememektedirler. Uçuş esnasında yanlarında mutlaka bir refakatçi bulunması gerekmektedir. Bunun yanısıra engelli yolcularımıza uçak bileti alımı esnasında fiyatlarda promosyon harici fiyatlarda indirimler uygulanabilmektedir. Bu konuyu ilgili havayoluna veya acentanıza danışabilirsiniz.

 

Evcil hayvan taşımak için uçuş esnasında ne gibi kuralları yerine getirmemiz gerekmektedir?

Evcil hayvan kategorisine sadece köpek ve kediler girmektedir. Evcil hayvanı uçak içerisinde taşıyabilmek için havayoluna en azından 24 saat önceden talepte bulunulması gerekmektedir. İlgili onay havayolundan geldiğinde Kabin içerisinde evcil hayvan taşıyabilmek için hayvanın ağırlığı kutusu ile birlikte 6 kg. ı geçmemelidir. Kutu ölçüleri ise maksimum 45x35x23 cm. ebatlarında olmalıdır. Bu ölçüleri ve ağırlığı geçen evcil hayvanlar uçağın kargo bölümünde taşınabilmektedir. Ayrıca uçuş yapacak yolcunun hayvanın aşı kartını da yanında bulundurması gerekmektedir.

 

Tekerlekli sandalye ile ilgili uygulanan prosedürler nelerdir?

Uçuş saatinize 24 saat kalana kadar yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarınızda yolcunun durumu ve talebi göz önünde bulundurularak havayolu tarafından üç farklı tipte tekerlekli sandalye hizmeti verilmektedir. Merdivenden inip çıkabilen ancak uzun yol boyunca yürümekte zorluk çeken yolcular için apron tekerlekli sandalye hizmeti; merdiven inip çıkamayan ancak yürüyebilen yolcular için basamak tekerlekli sandalye hizmeti; tamamen yürüyemeyip, uçağın basamakları için de yardıma ihtiyacı olunan ve kabinde ki koltuğuna kadar hizmet verilen kabin tekerlekli sandalye hizmetleri mevcut bulunmaktadır.   

 

Uçak biletimi nasıl iptal ettirebilirim?

Uçak biletinizi www.modabilet.com internet satış sitemizden satın aldıktan sonra herhangi bir sebeple iptal edip, iade almak isterseniz 0850 532 15 22 veya 0212 216 1 555 nolu telefonları arayarak  bizimle irtibata geçebilirsiniz. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra iptal koşulları doğrultusunda iade alacağınız tutar ödeme yapmış olduğunuz kredi kartına ortalama 7 iş günü civarında yansıyacaktır. Web sitemizden alınan biletlerin iptali için irtibat numaralarımızı veya ilgili havayolunun çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ancak iade tutarı sadece tarafımızca ödeme yapılmış olan kredi kartına yansıtılacaktır. Bazı durumlarda eğer uçak biletiniz eğer promosyon bilet statüsünden satın alınmış ise iadesi mümkün olmamaktadır.

 

Uçak biletimde tarih veya parkur değişikliği yaptırabilir miyim?

Uçak biletinizi www.modabilet.com internet satış sitemizden satın aldıktan sonra herhangi bir sebeple tarihte ve seyahat parkurunuzda değişiklik yapmak isterseniz 0850 532 15 22 veya 0212 216 1 555 nolu telefonları arayarak  bizimle irtibata geçebilirsiniz. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra eğer biletin ücret kuralları doğrultusunda bilet değişiklik yapılabilmesine izin veriyorsa bazı durumlarda cezalı ve tarafımızca ceza tutarı tahsil edilerek, bazı durumlarda ise cezasız bir şekilde kanalımızca değişiklik işlemi tamamlanıp uçak biletinizin güncel hali talep etmiş olduğunuz e-mail adresinize gönderilecektir. Dilerseniz, gideceğiniz yer için tüm otel konaklamalarınızı modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>