+0 850 532 15 22[email protected]

Diyarbakır uçak bileti

  • uçak bileti

Diyarbakır Hakkında

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta bölümünde yer alır ve ülkenin en kalabalık on ikinci şehridir.  Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde bulunduğu için Hitit, Asurlular, Urartular, İskitler, Medler gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve farklı dönemlerde farklı isimlerle anılmıştır. Şehrin tarihte aldığı isimlerden en çok bilinenleri Amiday, Diyar-ı Bekr ve Amed’dir.

Diyarbakır Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

1952 yılında kurulan havalimanından yurtiçi uçuşlar yapılırken yurtdışı tarifeler ise sadece yaz aylarında ya da charter olarak yapılmaktadır. Şehirden uzaklığı 10 kilometre olan havalimanından şehir merkezine otobüs, taksi, özel yolcu servisleri, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanarak gidebilirsiniz.

Taksi

Havalimanında iç ve dış hatlar geliş terminali önünde bulunan taksi durağındaki araçlar ile hızlı ve konforlu bir şekilde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Bekleyen taksi bulamazsanız 0412 236 61 61 numaralı telefonu arayarak da taksi talep edebilirsiniz.

Otobüs

Havalimanı terminal binası önünde bulunan otobüs durağından Z2 No’lu Havalimanı ve Üniversite arasında hizmet veren belediye otobüsleri ile şehir merkezine ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Karşılıklı sefer düzenleyen otobüslerin izlediği güzergâh ise Havalimanı, Mewroz Parkı, Zümrütkent, Banvit, Göletli Park, Yeni Hal, Toptancılar, Kantar, Migros, Urfa Yolu, Tesisler, Batıkent, Koşu Yolu, Gevran, Adliye, Dağkapı, Üniversite. Şehir merkezine yakın konumu sayesinde Z2 No’lu otobüs hattı haricinde farklı güzergâhları kullanan belediye otobüsleri ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havataş

Havataş, Diyarbakır Havalimanı’nda hizmet vermemektedir.

Metro

Diyarbakır’da henüz tamamlanmış metro sistemi bulunmamaktadır. 2015 yılında tüm planlama aşamaları tamamlanan projenin kısa sürede hizmete girmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Araç Kiralama

Diyarbakır Havalimanı içerisinde yer alan Avis Oto Kiralama, Kançul Turizm, Hertz Rent A Car, Emir Oto Kiralama ofislerinden araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca modabilet.com üzerinden acenta yetkilimizle de görüşerek araç kiralama işlemleriniz hakkında bilgi edinebilir ve araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer Hizmeti

Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için bir diğer alternatif ise, seyahat anlaşması yaptığınız firmadan transfer hizmeti talep etmeniz veya modabilet.com yetkilileri ile iletişime geçerek de transfer hizmeti talep edebilirsiniz. Transfer hizmeti özel bir hizmet olup sadece talep eden yolculara verilmektedir. Havalimanı’ndan karşılanmanız ve dilediğiniz noktaya bırakılmanızı sağlayan bir hizmettir. Modabilet.com yetkililerine +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayarak, [email protected]’a mail göndererek veya web sitesinde yer alan iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Hava Durumu  

Şehirde sert karasal iklim görülmektedir. Tipik dört mevsimin yaşandığı şehirde güneşli gün sayısı oldukça fazladır. Kış mevsiminde soğuk ve karlı olan havası yaz mevsiminde yerini bunaltıcı sıcaklıklara bırakmaktadır.

 Gezilecek Yerler

Köklü bir geçmişe sahip şehirde birçok medeniyete ait tarihi eser, yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Gezilecek yerler arasında Ziya Gökalp Müze Evi, Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi, Çayönü Ören Yeri, Diyarbakır Surları, Malabadi Köprüsü, On Gözlü Köprü, Deliller Hanı, Diyarbakır Ulu Camii, Dört Ayaklı Minare Camii, Safa Camii, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Saint Georgi Kilisesi ve Çermik Kaplıcası yer almaktadır.

Alışveriş             

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin gelişmiş şehirleri arasında yer alan Diyarbakır’da çok sayıda alışveriş merkezi ve çarşı bulunmaktadır. Şehirde yer alan Hasan Paşa Hanı, Kuyumcular Çarşısı, Yanık Hanı, Bakırcılar Çarşısı, Vakıf Hanı, Aşefçiler Çarşısı ve Peynirciler Çarşısı gibi tarihi çarşılardan yöreye özgü el dokuması halı ve kilimler, puşi, ipek dokuma ürünler, altın ve gümüş takı ve bakır el işi ürünler satın alabilirsiniz. Mega Center AVM, Babil AVM, Ceylan Karavil AVM ve Ninova Park AVM gibi alışveriş merkezleri ise hem gezebileceğiniz hem de alışveriş yapabileceğiniz modern çarşılar arasında yer almaktadır.

Ne, Nerede Yenir ?       

Güneydoğu Mutfağının en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz Diyarbakır’da ünlü restoranlar arasında, Antep ve Urfa kebaplarının en iyisini yapan Saçı Beyaz Et Lokantası, Ciğer, Yürek ve Sarma Beyti Kebabını yiyebileceğiniz Onur Ocakbaşı, şehirde en lezzetli ciğeri yemek için Dağkapı Ciğercisi ile Ciğerim Ocakbaşı, Eğil Baraj Gölü’nden tutulan taze balıkları yiyebileceğiniz Asur Balık Evi ve Ali Baba Balık Restoranı,  Menengiç Kahvesi içip dinlenebileceğiniz Sülüklü Han, en lezzetli Künefe ve Burma Kadayıf yiyebileceğiniz Meşhur Sıtkı Usta Kadayıf ve Künefe, Peynirli Kadayıfı ile ünlü Hacı Levent yer almaktadır.

Gece Hayatı     

Bulunduğu bölgenin gelişmiş şehirleri arasında yer alan Diyarbakır’da, uzun yemeklerin ve eğlencenin bir arada yer aldığı meyhaneler oldukça fazladır. Bunun haricinde her yaşa uygun eğlence mekânları olan türkü barlar, otel barları ve gece kulüpleri haftanın neredeyse her günü hareketlidir. Roll Bar, Diyar Bar, Viva Türkü Bar, Curcuna Bar, Yankı Cafe, Prestige Roof Bar, Brother’s Cafe, Sıra Geceleri düzenlenen Şark Evi, Ben u Sen Meyhanesi, Kurbağalı Dere Meyhanesi gidebileceğiniz mekânlardan bazılarıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler          

Şehirde Temmuz ve Ağustos ayında yaşanan bunaltıcı sıcaklıkları göz önünde bulundurarak seyahat planınızı yapmanızda fayda var.

Şehir içindeki kart satış bayilerinden edinebileceğiniz ve şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz DiyarKart toplu taşımada size kolaylık sağlayacaktır.

Şehirde gezilecek yerlerin fazla olması sebebi ile araç kiralama ise ulaşımda konforlu yolculuk alternatifleri içinde düşünülebilir. Diyarbakır gezmekten zevk alacağınız şehirlerarasında yer almasına rağmen önceki zamanlara nazaran nadiren yaşanan kapkaç olaylarının sizi zor durumda bırakmaması için ıssız ve ara sokaklarda fazla vakit geçirmemelisiniz.

Şehri ziyaretleriniz için mevsim koşulları gereği en uygun mevsim ilkbahar mevsiminin son aylarıdır. Ayrıca güvenliğiniz açısından da çevre köylerdense şehir merkezinde olmanız ve akşam en azından 9’dan sonra dışarda bulunmamanızı tavsiye ederiz.

 Konaklama       

Yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Diyarbakır’da yer alan konaklama seçenekleri arasında şehir merkezine yakın lüks oteller, butik oteller, pansiyonlar ve konukevleri yer almaktadır. Şehre gelenlerin en çok tercih ettiği konaklama alternatifleri ise Hotel Kaya, Hotel Şeker, Diyarbakır Prestige Hotel, Malabadi Otel, Park Vadi Otel, Diyarbakır Polis Evi, Diyarbakır Öğretmen Evi ve Diyarbakır TCDD Misafirhanesi, Diyarbakır Devlet Hava Meydanları İşletmesi Misafirhanesi ve GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma Ve Eğitim Merkezi Konukevi yer almaktadır.  Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>