+0 850 532 15 22[email protected]

Elazığ Uçak Bileti Fiyatları Sorgula

  • uçak bileti

Elazığ Hakkında

Elazığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Yukarı Fırat Havzası’nda kurulmuştur. Kuruluşu 20. Yüzyıla kadar uzanan şehir tarihte Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergâhında önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Elazığ İl Merkezi, 1879 yılında eski yerleşim merkezi olan Harput'tan şuan olduğu yerleşim yerine Mamurat-ül Aziz ismi ile taşınmış, 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri ziyareti sonrasında şehrin ismi Elazığ olarak değişmiştir. Elazığ ağzıyla kardeş ve ağabey anlamında kullanılan Gakkoş kelimesi, şehrin ‘Gakkoşların Şehri’ olarak anılmasını sağlamıştır.     

Elazığ Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta Elazığ- Diyarbakır karayolu üzerinde yer almaktadır. Elazığ havalimanından şehir merkezine taksi, Havataş, transfer ve araç kiralama seçenekleriyle ulaşabilmeniz mümkündür.              

Taksi ile Ulaşım

Havalimanı geliş terminali önünde bulunan taksiler ile 7/24 şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanı çıkışlarında hazırda taksi bulamamanız ihtimaline karşı havalimanına hizmet veren taksi duraklarını arayarak uçaktan iniş saatinize göre taksi talep edebilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine otobüslerle de ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüslerle şehir merkezine ulaşım 30 dakika kadar sürmektedir.  Havalimanı yolcu çıkış noktalarında hazır olarak bekleyen otobüsler El-Kart veya ücret karşılığında hizmet vermektedir.

Havataş ile Ulaşım

Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine uçağınız alana indikten 25 dakika sonra servis hareket etmektedir. Şehir merkezinden ise belirli duraklardan havalimanına saatte bir servis düzenlenmektedir. Servisler Elazığ Havalimanı önünde bulunan servis alanından Otogar, Doğu Garajı, Ordu Evi, Grand 23 Otel Önü, İzzetpaşa Camii Durağı, Öğretmenevi, Hozat Garajı, Devlet Su İşleri, Karayolları, Orman Bölge Müdürlüğü, Ramada Otel, Çaydaçıra Sabuncu Kavşağı, Çocuk Islah Evi, Belediye, Hazardağlı Kavşağı, TEDAŞ, Tofaş Kavşağı, Abdullah Paşa Trafo Durağı güzergâhını izleyerek şehre ulaşmaktadır.

Metro ile Ulaşım

Şehirde henüz metro seferleri yapılmamaktadır.

Araç Kiralama

Elazığ Havalimanı’na ulaşmadan önce havalimanı web sitesinde bulunan linklerden ya da havalimanına ulaştığınızda araç kiralama ofislerinden dilediğiniz aracı seçerek kiralamanız mümkün olabilmektedir.  Elazığ Havalimanı’nda araç kiralama ofisi bulunan firmalar Europcar, Avis, National Car Rental Firmalarıdır. Firma bilgilerine havalimanının resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz veya modabilet.com yetkilileri ile iletişime geçerek araç kiralama işlemleriniz konusunda yardım ve destek talep edebilirsiniz.

Transfer Hizmetleri

Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine transfer hizmetini özel olarak talep eden yolculara verilen bir hizmet olup, uçak bileti satın aldığını modabilet.com web sitesi yetkililerine, iletişim formu, telefon veya mail yoluyla ulaşarak transfer hizmeti talep edebilirsiniz. Transfer hizmetine havalimanı çıkışında karşılanarak daha önce belirttiğiniz noktaya kadar bırakılmanızı kapsayan bir hizmettir.

Hava Durumu  

Elazığ’da sert karasal iklim görülmektedir. Kışların sert ve soğuk yazların sıcak ve kurak geçtiği şehir son zamanlarda şehir çevresinde kurulan barajlar sebebiyle hava durumunda değişiklikler gözlenmektedir. Kış dönemlerinde soğuklardan kaynaklı kalın ve yünlü kıyafetlerinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Gezilecek Yerler            

Elazığ’da gezilecek yerlerin başında Urartular tarafından yapılan Harput Kalesi, Keban Barajı yapımı sırasında bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği Elazığ Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan Hazar Gölü, Ahmet Yesevi soyundan gelen Teslim Abdal ve oğlu Seyit Kalender’in mezarının bulunduğu Teslim Abdal Mezarlığı ve Türbesi, Urartu mimarisi Palu Kalesi, Osmanlı Dönemi’nden kalma Üryan Baba Türbesi, Harput’un girişinde yer alan Üç Lüleli Çeşme ‘de Elazığ’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Alışveriş             

Elâzığ’da alışveriş için pek çok alternatif bulunmaktadır. Elazığ Kapalı Çarşısı, pekmezden orcik çeşitlerine, baharattan peynire birçok ürünü bulabileceğiniz tarihi bir çarşı, merkezde bulunan pasaj ve dükkânlarda ise iğne oyası, halı kilim gibi ürünlerin yanı sıra aklınıza gelebilecek her tür ürünü satın alabilirsiniz. Şehirde yer alan çarşı ve dükkânların haricinde Akgün AVM ve Park Yirmiüç gibi alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Tarihi Elazığ bakırcılar çarşısı ise hem gezebileceğiniz hem de geleneksel el sanatı bakır ürünler satın alabileceğiniz otantik çarşılar arasında yer almaktadır.

Ne, Nerede Yenir ?       

Oldukça zengin yemek çeşitlerine sahip Elazığ’da mevsime ve yörenin özelliklerine göre şekillenen birçok yöresel yemek bulunmaktadır. Kara Kavurma severlerin mutlaka uğraması gereken Kömürhan Kavurmacısı, Kebap ve Balakgazi Böreği için Balakgazi Lokantası, iyi pirzola yemek için Yusuf Usta, Tereyağlı İskenderin vazgeçilmez adresi Balım Kahvaltı ve İskender Salonu, Alabalık ve meze çeşitleri için Çırçır Şelalesi Alabalık Tesisleri ve Fırat Alabalık Tesisleri, Kaburga Dolması ve Harput Köftesi için Koçoğlu restoran ve Ayranlı Çorba için Sempati Yöresel Lezzet ve Kafe yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır.

Gece Hayatı     

Elazığ’da gece hayatı bir zamandan sonra sınırlı olsa da her kitleye hitap edebilmektedir. Yerel halk akşamları vaktini çay bahçeleri, kafeler ile türkü bar ve otel barlarında geçirebilmektedir. Anadolu Saz Evi, Grand Yakamoz, Mayd Bar ve Kristal Restaurant eğlenebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler          

Elazığ ve çevresinde gezilecek yerlerin fazla olması sebebiyle ziyaret sürenize uygun planlama yapmanız ve değişken hava koşullarını göz önünde bulundurarak kıyafet seçiminizi yaparken dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Şehir ve çevresinde bulunan otellerin yılın farklı zamanlarında doluluk oranları değiştiği için gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Elazığ otobüslerinde e-bilet olarak EL-Kart kullanılmaktadır. Otobüslerde kullanılan EL-Kartları satış ofislerinden temin edebilir ve kart dolum noktalarında para yükleyerek kullanabilirsiniz.

Şehrin çok büyük olmamasından dolayı taksi ücretleri pahalıdır ve belediye otobüslerini kullanmanız ücret tarifesi açısından daha uygun olabilir.

Elazığ’da hırsızlık ve kapkaç olayları oldukça az görülmektedir fakat turist olduğunuz anlaşıldığında hediyelik eşyalarda pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Konaklama

Konum olarak şehir merkezi etrafında toplanan oteller harici mesire yerleri ve turizm bölgelerinde yer alan otel, konuk evi, pansiyon, apart otel ve misafirhaneler fiyat ve konfor olarak çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Marathon Hotel, Varan Hotel, Mavigöl Otel, İlbey Otel, White Line Boutique Hotel, Grand 23 Hotel, Mayd Hotel, Polis Evi ve Öğretmen Evi seçebileceğiniz konaklama alternatifleri arasında yer almaktadır. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

 

>