+0 850 532 15 22[email protected]

Şırnak uçak bileti

  • uçak bileti

Şırnak Hakkında             

Irak ve Suriye ile sınır hattını oluşturan Şırnak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer almaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan şehir, rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesinde kurulmuş, hatta Nuh’un Gemisi’nin kalıntılarının Cudi Dağı’nda bulunduğuna inanılmaktadır. Bu sebeple şehir uzun seneler boyunca Şehr-i Nuh olarak anılmıştır.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

2013 yılında hizmete açılmış ve şuan için sadece yurtiçi uçuşlar gerçekleştiren Şerafettin Elçi Havalimanı, İdil- Cizre karayolu üzerinde Cizre ilçesine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda otobüs, taksi, yolcu servisleri, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Taksi

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine havalimanı yolcu çıkış noktalarında bekleyen taksilerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Taksiler uçağın kalkış veya iniş zamanına göre havalimanında sınırlı sayıda bulunmaktadır. Mağdur olmamak için şehir içinde hizmet veren taksi duraklarından herhangi birisini arayarak iniş saatinize göre de taksi talep edebilirsiniz.

Otobüs

Şehir merkezine ulaşımda ekonomik alternatifler arasında yer alan otobüslerle de şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanı ve şehir merkezi arasında toplu taşımacılık hizmeti uçak iniş ve kalkış saatine göre gerçekleştirilmektedir.

Havataş

Şerafettin Elçi Havalimanı’nda Havataş hizmeti bulunmamasına rağmen karşılıklı olarak havalimanı ile şehir merkezi arasında Barışlar Turizm, havalimanı ile Habur ve Silopi ilçeleri arasında ise Mardin Ekspres tarafından yolcu taşımacılık hizmeti verilmektedir.

Metro

Şehirde henüz metro sistemi hizmet vermemektedir.

Araç Kiralama

Havalimanı içerisinde araç kiralama ofisleri bulunmamaktadır. Bu nedenle de daha önceden şehir içinde araç kiralama ofisi bulunan acentalarla iletişime geçerek araç kiralama işlemleriniz için görüşebilirsiniz. Ayrıca modabilet.com yetkilileriyle iletişime geçerek de araç kiralama hizmeti hakkında bilgi alabilir ve araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer Hizmeti

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan transfer hizmeti ile şehir merkezine ulaşımınız için modabilet.com yetkilileri ile +0 850 532 15 22 numaralı telefonu arayarak, [email protected] ‘a mail atarak veya iletişim formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz. Transfer hizmeti özel bir hizmet olup sadece talep doğrultusunda havalimanından alınarak istediğiniz noktaya kadar konforlu seyahat etmenizi sağlamaktadır. 

Hava Durumu  

İki coğrafi bölgede yer alan şehirde karasal iklim görülmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şırnak Merkez, Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinde kışlar sert ve kar yağışlı, yazlar ise ılık geçerken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Cizre, İdil, Güçlükonak ve Silopi ilçelerinde kışlar ılıman, yazlar ise oldukça sıcak geçmektedir.  Şırnak gezi planınızı hazırlarken bu bilgiler ışığında kıyafet seçiminiz oldukça önemli olmaktadır.  

Gezilecek Yerler            

Köklü bir tarihe sahip şehirde gezilecek yerler arasında, Nuh Tufanı sonucu, Hz. Nuh’un Gemisinin kalıntılarının olduğuna inanılan Cudi Dağı, Finik Ören Yeri ve Kalesi, Kasrık Boğazı, Hz. Nuh Türbesi, Cizre Kalesi, Abdaliye Medresesi, Ebul-iz El Cezaeri Müzesi, Mem-u in Türbesi, Cizre Ulucami, Bazebde Ören Yeri, Sefine Camii, Kırmızı Medrese, Hamidiye Kışlası ve Mehmet Ağa Kasrı yer almaktadır.

Alışveriş             

Şehri ziyaretiniz sırasında şehir ve ilçe merkezlerinde yer alan çarşılardan doğal boyalı iplikleri ile Şırnak şehrinin ünlü Jirki ve Guyan kilimleri, gej yünü ile yapılan erkekler için yöresel şal ve şapik (gömlek), yöresel motiflerle bezeli yün çoraplar, hızma, serkezi, gerdanlık ve halhal gibi gümüş ya da bakır el emeği takılar ve otlu peynir satın alabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir ?       

Şehirde yiyebileceğiniz yöresel lezzetleri, Şırnak’ın ünlü lezzetlerinden Perde Pilavı ve et yemeklerini Seyri-i Cizre’de, Kipe, Hekehaşandi ve mangalda et seçeneklerini Çamlıca Et Restoran’da Kutlık ve Serbidev Pilavını Aspava Restoran’da, Şımşipe’yi Şırnak Evin Restoran’da denemeniz mümkündür. Fıreydin Tatlısı, Bırınzer ise şehirde hemen her restoranda bulabileceğiniz yöresel lezzetler arasında yer almaktadır.  

Gece Hayatı     

Şehirde gece hayatı çok hareketli olmasa da şehre gelen ziyaretçilerin eğlenebilecekleri farklı mekânlar bulunmaktadır. Otellerin barları haricinde şehirde yer alan Cool Bar, Silopi Curcuna Eğlence Merkezi ile şehir merkezinde fasıl yapan meyhaneler gidilebilecek mekânlar arasında yer almaktadır. Bunun haricinde üniversite öğrencileri ile şehirde bulunan gençlerin düzenledikleri özel partilere katılabilirsiniz. 

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler          

Şehirde altyapı çalışmaları devam ettiği için zaman zaman kapanan yollar gideceğiniz lokasyona ulaşmanızda sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Alternatif yollar için Şırnak Belediyesi web sitesi üzerinden yapılan güncel duyuruları takip edebilirsiniz.

Olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için seyahat etmeden önce hava tahmin raporlarını incelemeniz iptal olan uçuş ya da kapanan yollar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Gece geç saatlerde şehir ve ilçe merkezleri haricinde bulunmamanız ise kişisel güvenliğiniz için önemlidir. 

Konaklama        

Tarihi ve doğal birçok güzelliklere sahip şehirde son zamanlarda turizm sektörünün gelişmesi ile birlikte 5 yıldızlı otellerden kent otellerine, konuk evlerinden pansiyonlara kadar birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Dekorasyon ve konforlarıyla müşteri memnuniyeti sağlayan otellerin fiyatları bulundukları konuma göre değişkenlik göstermektedir. Şehri ziyaretiniz süresince konaklayabileceğiniz yerler arasında Şehr-i Nuh Hotel, Grand Hotel Memuzin, Grand Hotel Silopi, Özeller Hotel Residence ile Şırnak Polis Evi ve Şırnak Öğretmen Evi yer almaktadır. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>