+0 850 532 15 22[email protected]

Ağrı uçak bileti fiyatları sorgula

  • uçak bileti

Ağrı Hakkında

Ağrı, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. İran ve Anadolu’yu birbirine bağlayan önemli bir noktada yer alan şehir Orta Asya’dan Anadolu’ya geçmek isteyen birçok medeniyete ev sahipliği yaparak farklı kültürlerden etkilenmiştir. Geçmişte Karakilise, Ararat ve Karaköse isimleri ile anılan şehir, bölgede yer alan ve Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı sebebiyle Ağrı ismini almıştır. Şehrin ekonomisini küçükbaş hayvancılık, tarım, madencilik, turizm ve yeni yeni gelişen sanayi oluşturmaktadır. 

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Ağrı İlinin 8,5 km. güneyinde yer alan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ve taksi ile ulaşım imkânı olduğu gibi araç kiralama ile de karayolu üzerinden ulaşmanız mümkündür.  

Taksi İle Ulaşım      

Havalimanı geliş terminali önünde 7/24 hizmet veren taksiler ile şehir merkezine hızlı ve kısa zamanda ulaşmanız mümkündür.

Otobüs İle Ulaşım 

Havalimanı geliş terminalinde bulunan duraklardan uçak geliş- gidiş saatlerine göre düzenlenmiş belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri ile şehir merkezine ekonomik ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Havataş İle Ulaşım

Ağrı’da Havataş hizmetleri bulunmamaktadır. Fakat bunun yerine Havalimanı’ndan servis hizmeti veren Pinaşya Turizm, Ağrı- Patnos’a gidiş ve dönüş hizmeti vermektedir. Ayrıca Ağrı Havalimanı ve Doğu Beyazıt arasında hizmet veren Mefser Turizm otobüsleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro İle Ulaşım      

Şehirde henüz metro ile ulaşım sağlanamamaktadır.

Araç Kiralama İle Ulaşım       

Havalimanına ulaştığınızda havalimanı içinde bulunan araç kiralama ofislerinden ya da önceden telefonla arayarak kiralamak istediğiniz aracı belirleyebilir ve havalimanından teslim alabilirsiniz. Ayrıca modabilet.com web sitesinin sizlere sunduğu bir diğer hizmet olan araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 Transfer İle Ulaşım  

Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı daha konforlu ve sorunsuz olarak yaşamak isterseniz modabilet.com uçak bileti alımlarınız sonrasında iletişime geçerek transfer hizmetini talep edebilirsiniz. Transfer hizmetleri belirli üret karşılığında sadece talep etmeniz durumunda yararlanabileceğiniz bir hizmet olup ayrıntılı bilgi için modabilet.com yetkililerimizle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Hava Durumu  

Türkiye’nin en sert karasal ikliminin görüldüğü şehirde, en soğuk ve uzun kış Ağrı’da görülmektedir. Arazinin volkanik olması ve kışların sert geçmesi beraberinde bitki örtüsünü zayıflatmış ve yağmurun az olmasına sebep olmuştur. Kış mevsimi süresince yağan kar sebebiyle yılın yaklaşık 120 günü yerler karla kaplıdır. Yazlar ise kısa ve ılıman geçmektedir.

Gezilecek yerler            

Ağrı, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra değişik medeniyetlere merkez olması nedeniyle Türkiye’nin önemli tarihi ve kültür kentlerinden biridir. Türkiye’nin en yüksek dağı olan ve Marco Polo’nun ‘asla çıkılamayacak’ dediği Ağrı Dağı, dünyanın ikinci büyük Meteor Çukuru ve Nuh’un Gemisinin izi görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Osmanlı Devleti’nin önemli saraylarından olan İshak Paşa Sarayı, Doğubayazıt’ın 5 km doğusunda yer alan Doğubayazıt Kalesi, I. Selim tarafından yaptırılmış, kare mimarisiyle dikkat çeken Beyazıt Eski Camii, antik kent Meya Mağaraları, Ahmed Han Türbesi, 34 km²’likalana yayılmış Balık Gölü ve Diyadin Kaplıcaları gezilecek diğer yerler arasında yer almaktadır.

Alışveriş

Şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan mağazalarda ve şehrin çeşitli yerlerinde bulunan pasajlarda, aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Şehri ziyaretiniz sonrasında kendiniz ve sevdikleriniz için el dokuması halı, doğal taşlarla yapılmış tesbihler, yörenin kendine has peynirlerinden ve Ağrı’nın meşhur balından alabilirsiniz.

 Ne, Nerede Yenir ?      

Şehrin başlıca kaynağının hayvancılık olması ve elverişsiz iklim şartlarının sebze üretimine olanak sağlamaması nedeniyle et ve hayvan ürünleri yöresel mutfağın temeliniz oluşturmaktadır. Şehrin ünlü lezzetlerinden un ve çiriş adı verilen bitki ile sac üzerinde pişirilen Çiriş Ketesi’nin şehirde birçok restoranda, sac kavurmanın üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilen Selekeli’yi Evin Restoran’da , etin dövülerek kıyma haline getirilmesi ile baharat ve pirinç ilave edilerek yapılan Abdigor köftesini Doğubayazıt Asmalı Konak ve Ertuğrul’un Mutfağı’nda yiyebilirsiniz.

 Gece Hayatı    

Ağrı ilinin aktif bir gece hayatı bulunmamasına rağmen şehir merkezinde bulunan kafe ve barlarda geç saatlere kadar açıktır. Grande Cenas Hotel’in barı ve Sahne Sanat Evi gidebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır.

Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler         

Ağrı ziyaret planınızı yaparken sert iklimden dolayı yapacağınız kıyafet seçiminiz çok önemlidir. Şehir ve yakın bölgede ziyaret edeceğiniz yerleri dikkate alarak toplu taşımanın yeterli kalmaması durumuna karşı araç kiralama seçeneğini düşünmeniz yararınıza olacaktır. Diğer bir önemli nokta ise bölgede güvenlik konusunda yaşanan sıkıntıları düşünerek gece geç saate kadar şehir merkezi harici dışarda kalmamanız.

Konaklama

Doğu’nun Gözbebeği Ağrı’da konaklayabileceğiniz pek çok alternatif bulunmaktadır. Şehri için planlayacağınız gezi süreniz boyunca çeşitli konumlarda yer alan ve her bütçeye uygun Ağrı konaklama seçeneklerinden size en uygununu seçmeniz mümkün olabilmektedir. Sade bir şekilde dizayn edilmiş ve konforlu oteller arasında, şehir merkezine yakın Hatemoğlu Hotel, Büyük Ağrı Oteli, Kılıçaslan Hotel, Birlik Şahin Otel ve Grand Cenas Hotel, yüksek dağlarla çevrili Patnos ilçesinde bulunan Grand Süphan Hotel ve Hotel Casa Mia Doğubayazıt’ta bulunan Butik Ertur Hotel ve Hotel Ortadoğu yer almaktadır. Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>