+0 850 532 15 22[email protected]

Siirt uçak bileti

  • uçak bileti

Siirt Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt, Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği bölgede kurulmuştur. Tarihinde şehirde hüküm sürmüş, Samiler, Sümerler, Akadlar, Asur, Babil, Medler, Emeviler, Abbasiler, Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti gibi pek çok uygarlık ve devletler şehrin kültürel gelişimine katkı sağlamıştır.

Siirt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

1998 yılında hizmete açılan havalimanı şehirden 14 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda belediye otobüsleri, servis, taksi, araç kiralama ve transfer hizmetlerini kullanabilirsiniz.  

Taksi

Hızlı ve konforlu ulaşım seçenekleri arasında yer alan ticari taksiler ile havalimanından şehir merkezine kısa sürede ulaşım sağlanmaktadır. Taksiler havalimanı çıkışlarında hazır olarak beklemektedir.

Otobüs

Havalimanı ve şehir merkezi arasında diğer bir ulaşım çeşidi olan belediye otobüsleri karşılıklı olarak seferler düzenlemektedir. Şehir merkezinde Belediye binası önünden, havalimanında ise terminal binası önünden kalkan otobüslerin sefer saatleri gün içinde düzenlenen uçuşlara bağlı olarak 30 dakika ila 1 saat arasında değişmektedir.

Havataş

Şehirde Havataş hizmeti verilmemektedir. Havalimanından şehir merkezine Siirt Belediyesince düzenlenen ücretsiz özel servislerle ulaşmanız mümkün olabilmektedir.

Metro

Şehirde henüz metro sistemi bulunmamaktadır.

Araç Kiralama

Havalimanı’ndan araç kiralamak isteyen kişiler, havalimanı içerisinde bulunan AVIS Rent A Car acentasına uğrayarak işlemlerini gerçekleştirerek araçlarını teslim alabilirler. Yoğunluk sebebiyle araç kalmaması durumunda zor durumda kalmamak için acentayla önceden iletişime geçebilir veya modabilet.com yetkilileriyle de görüşerek araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer Hizmeti

Transfer hizmetleri havalimanından alınarak önceden belirttiğiniz lokasyona kadar konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlayan özel bir hizmettir. Sadece modabilet.com yetkilileri ile iletişime geçerek Siirt Havalimanı’ndan transfer ile şehir merkezine ulaşım talep eden kişilere bu hizmet sağlanmaktadır.

Hava Durumu  

Tipik karasal iklim görülen şehirde, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer.  Dört mevsimin belirgin yaşanır ve Gap’ın ılımanlaştırdığı iklimde en çok yağış ilkbahar aylarında görülmektedir. 

Gezilecek Yerler            

Siirt gezilecek yerler arasında, Ulu Camii, Cumhuriyet Camii, Veysel Karani Hz. Türbesi, İbrahim Hakkı ve Hocası İsmail Fakirullah Türbesi, Şeyh Muhammed El Hazin Türbesi, Hadervis Kilisesi,  Mir Yakup Manastırı, Erzen Ören Yeri, Derzin Kalesi, İrun Kalesi, Şirvan Kalesi ve Billoris Kaplıcası ve Botan Mağaraları yer almaktadır.

Alışveriş             

Şehirde alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında seyyar pazar yerleri olan Güres Caddesi, Tillo Yolu, Ülkü Camii önünde bulunan tezgâhlar, Bakırcılar çarşısı, Helvacılar Çarşısı, Şeyhler Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ile Siirt Park AVM, Andera Park, Saltanat AVM gibi alışveriş merkezleri bulunmaktadır.  Şehirden Siirt Fıstığı, Zivzik Narı, Siirt Yayla Muzu, Pervari Balı, tiftik yününden el dokuması battaniye, Jirkan Kilimleri, Bıttım Sabunu alabilirsiniz.

Ne, Nerede Yenir ?

Şehirde en güzel Siirt yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar arasında Büryan Kebabı ile Başak Kebap Büryan Salonu ve Bahattin Büryan Sarayı, Siirt Köftesi ve kebap çeşitleri ile Gözde Ocakbaşı, Bıçak kebabı ile ünlü Bizim Durak Kebap Salonu, Perde Pilavı ve Bumbar Dolması ile Boğaziçi Et Lokantası ve Büryan Kebabı ve Tandırı ile Birtat Kebap Salonu yer almaktadır.

Gece Hayatı     

Siirt küçük olmasına rağmen gece canlı müzik bulunan kafe ve barlarda oldukça hareketli ve güzel zaman geçirebilirsiniz. Şehirde belirli bir saatten sonra sokaklarda insan görmek zorlaşsa da yaz mevsimlerinde ve bayramlarda düzenlenen meydan eğlenceleri ile oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler          

Şehirde gezilecek yerlerin fazla olmasından dolayı gezilecek yerler listenizi önceden hazırlamanız zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Seyahat Planınız şehirde yaşanan en soğuk zamanlar olan Aralık, Ocak ve Şubat aylarına denk geliyor ise yanınızda kalın giyecekler bulundurmanızı öneririz.

 Şehirde katılabileceğiniz aktiviteler Botan Çayı’nda rafting ve Yamaç paraşütü, katılabileceğiniz bayramlar ise Nevruz Bayramı, Mart ayının ikinci haftasında yapılan Yumurta Bayramı, Hıdırellez ve Cigor Bayramı’dır.  

Konaklama        

Siirt’te şehir merkezi ve ilçelerde yer alan pek çok otel, butik otel, konukevi ve misafirhane bulunmaktadır. En çok tercih edilen konaklama alternatifleri arasında Bardel otel, Erdef Otel, Büyük Otel, Evliyaoğlu Otel, Işık Otel, Özer Otel, şehir merkezi ve Kurtalan ve Pervari ilçelerinde bulunan Öğretmenevi, Siirt Polis Evi ve Karayolları Misafirhanesi yer almaktadır.  Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>