+0 850 532 15 22[email protected]

İstanbul Havalimanı

İstanbul Havaalanı

Ülke/ Şehir: Türkiye İstanbul

Açılış Tarihi: 5 Nisan 2019

Şehir Merkezine Uzaklık: Şehir merkezine 63 kilometre uzaklıkta

Ulaşım: Belediye otobüsleri, metro, hızlı tren, özel araç, transfer hizmetleri, havayolu şirketi servisleri, taksi ile ulaşım sağlanabiliyor.

Havalimanı Kodu: IST

Havalimanı Tel: 444 1 442

Havalimanı Adresi: Tayakadın Mh. Terminal Cd. No: 1 34283 Arnavutköy/ İstanbul

 

Hakkında

Tüm Asya ve Avrupa’da en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olan İstanbul Havalimanı Türkiye’nin yeni havaalanlarından biridir. Son derece yüksek düzeyde hazırlanan projeler ile hayata geçirilen havaalanı devasa uçak pistlerine sahiptir. 5 Nisan 2019 tarihinde açılarak havacılık tarihinde hızlı bir yükseliş gösteren İstanbul Havalimanı insanlara kusursuz bir uçuş deneyimi sunuyor. Yeni bir havalimanı olduğu için teknoloji ve şık bir görünümü bir arada bulunduruyor ve insanlara oldukça modern bir hizmet sunuyor.

Havalimanı ulaşım açısından insanlara son derece geniş olanaklar sunuyor. İlk etapta yaşanan ulaşım sorunları daha sonra çeşitli otobüs hatları, taksi hizmetleri ve hızlı tren gibi hizmetler ile tamamen çözüme kavuşturulmuştur. Havayolu şirketlerinin de servislerinin son derece aktif çalışması ulaşım sorununu tamamen ortadan kalmıştır. Bu hizmetlerin yanında havaalanı içerisinde bulunan Vıp transfer hizmetleri ile araç kiralama ya da şoförlü ulaşım hizmeti alma gibi imkânlarda bulunmaktadır.

Havalimanının kuruluşunda çok önemli yatırımlar yapılmıştır. Kuruluş bedeli ise 22 milyon olarak belirlenmiştir. Yatırım kapasitesinin çok büyük olması ve son derece donanımlı bir havaalanı ortaya çıkarılması yolcu kapasitesinin de yüksek olmasını sağlamıştır. İlk yıl 90 milyon yolcu hedefi olan havalimanının bir sonraki hedefi ise 150 milyon olarak hesaplanmıştır. Havalimanı daha faaliyete başlamadan birçok uçak firması uçaklarının havalimanında yer alması için gerekli çalışmalara başlamıştır. İstanbul Havalimanının açılması havayolu sektörüne taze bir kan olarak gelmiş ve birçok havayolu şirketinin de yeni planlar yapmasını sağlamıştır. Açıldığı ilk günlerden itibaren 250’ye yakın havayolu şirketinin uçaklarını İstanbul Havalimanına göndereceği düşünülüyor.

Oldukça iddialı bir mimariye sahip olan havalimanı birçok farklı bölümden meydana geliyor. Yaklaşık olarak 2000 kişinin günde iniş ve kalkış hizmeti almasına imkân tanıyor. Bunun yanında uçak pistleri yanında çok büyük bir otoparkı bulunuyor. Bu otopark Avrupa genelindeki en büyük havayolu otoparkıdır. Otoparkın araç kapasitesi 18 bindir ve tam olarak 1 milyon 300 metre karelik bir alanda kurulmuştur.

350 farklı destinasyona uçuşların gerçekleştirileceği havaalanı 100 bin insana iş imkânı sunuyor. İstanbul’un 3. Havalimanı olan terminal içerisinde spa merkezi, özel yolcu bölümleri, yeme içme mekanları ile çok geniş bir alana yayılan sosyal tesisler yer alıyor. Bu tesislerin tamamı 7/24 yolculara hizmet vermektedir. 114 farklı uçağa aynı anda uçuş hizmeti verebilecek bir kapasitesi olan İstanbul Havalimanı aynı zamanda 500 check in noktasına ve 460 odalı bir otele sahiptir.

Konaklama : 

Otel : Tüm otel konaklamalarınızı kardeş web sitemiz olan modatatil.com üzerinden rezerve edebilirsiniz.

>